top of page

OPEC talep tahminlerini yükseltince petrol fiyatlarındaki kayıplar azaldı

OPEC'in orta ve uzun vadeli talep tahminlerini yükseltmesi ve piyasaların ihtiyaç duyması halinde fiyatların dengelenmesine yardımcı olmaya hazır olduğunu söylemesi ile petrol fiyatları Salı günü, son dönemde yaşadığı kayıpları azalttı.

Yine de ham petrol fiyatları, Çin'deki yeni COVID-19 rüzgarlarına ilişkin endişelerin baskısı altında kaldı. Yatırımcılar ayrıca bu hafta bir dizi merkez bankasının açıklayacağı önemli kararlar öncesinde büyük oyunlardan kaçındı.

2022 Dünya Petrol Görünümü raporunda yaptığı açıklamada OPEC, talebin orta ve uzun vadede başlangıçta beklenenden daha yüksek olacağını ve muhtemelen ancak 2045 yılına kadar durgunlaşacağını söyledi. Bu görüş, fosil yakıtlardan uzaklaşmanın bir sonucu olarak küresel petrol talebinin 2030 yılına kadar durgunlaşacağı yönündeki daha genel düşünce ile çelişiyor.

Asya'da Brent fiyatları %0,4 artışla 92,88 dolara yükselirken WTI 86,44 dolar civarında yatay seyretti ve her iki sözleşme de art arda iki seanslık kayıp zincirini kırdı.

Ham petrol fiyatlarına ayrıca kartelin fiyatları desteklemeye hazır olduğu yönünde OPEC üyelerinden gelen güvenceler de fayda sağladı. Bu gelişme, örgütün Ekim ayında günlük 2 milyon varillik bir arz kesintisi açıklayarak fiyatlarda yaklaşık bir ay süren bir ralliye yol açmasının ardından yaşandı.

Piyasalar, artan faizlerin talepte tahribat yaratma potansiyelinden korkarken dikkatler, bu hafta merkez bankalarının faizlerle ilgili alacağı bir dizi kararda olacak.

Bu hafta ilk kez toplanacak olan Avustralya Merkez Bankası (RBA) Salı günü faizleri, beklentilere paralel olarak 25 baz puan (bp) artırdı.

Çarşamba günü yapılacak olan Fed toplantısı toplantısı ise haftanın en önemli olayı. Merkez bankasının faizleri 75 baz puan artırması beklense de piyasalar, Fed'in şahin duruşunu ne zaman yumuşatmayı planladığına dair olası sinyaller arıyor.

İngiltere ekonomisini artan enflasyon karşısında yönlendirmek için harekete geçen İngiltere Merkez Bankası (BoE) da Perşembe günü faiz oranlarını 75 baz puan artıracak.

Çin’in sanayi merkezlerinde uygulanan yeni karantina tedbirlerine ilişkin haberlerin yanı sıra beklenenden daha zayıf gelen imalat verileri, ham petrolün de haftaya durgun bir başlangıç yaptığını gösterdi.

Ülkenin COVID-19’a karşı sıfır tolerans politikası, yerel ekonomik faaliyeti durma noktasına getirdi ve petrol iştahını ciddi oranda azalttı.

ABD petrol üretiminin beklenenden daha fazla arttığını gösteren veriler de arzın yılın geri kalanında ilk beklendiği kadar sıkı olmayacağı ihtimaliyle ham petrol piyasalarını sarstı.6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page