top of page

OPEC+ umutları petrolü yükseltse de emtia, haftayı ekside kapatacak gibi görünüyor

Cuma günü petrol fiyatları, OPEC+ tarafından destekleyici önlemler alınabileceği beklentisiyle yükseldi ancak bankacılık krizinden kaynaklanan ekonomik yavaşlama korkuları, kazançları sınırlı tuttu ve fiyatları bu yılın en kötü haftasını bitirme yoluna soktu.


Basında yer alan haberlerde Suudi Arabistanlı ve Rus bakanların, bu hafta Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin (OPEC+), ham petrol piyasalarını desteklemek için atabileceği adımları görüşmek üzere bir araya geldiği belirtildi.


Haber, kartel tarafından daha fazla arz kesintisine işaret etmesi nedeniyle ham petrol fiyatlarının 15 ayın en düşük seviyelerinden toparlanmasına yardımcı oldu. Ancak fiyatlar, ABD’de birkaç bankanın çöküşünün, ekonomide bulaşıcılık endişelerini artırması ve bunun da bu yıl bir resesyonun yaklaştığı korkularını artırmasının ardından bu yılki en kötü haftasını geçirmeye hazırlanıyor.


Brent petrol %0,3 artışla 74,86 dolara yükselirken WTI %0,2 artışla 68,47 dolar oldu. Her ikisi de bu hafta yaklaşık %11 değer kaybederek Aralık başından bu yana en kötü düşüşünü yaşadı.


ABD ve Avrupa hükümetlerinin bankacılık sektörüne müdahalesi, ani bir çöküş korkusunu bastırmaya yardımcı olsa da piyasalar, yeni sorunlar çıkma ihtimalinden dolayı gergin


OPEC+, 2022'nin sonlarında üretimi günde 2 milyon varil azaltmıştı ve bu yıl şimdiye kadar kesintinin artırılacağına dair pek ipucu vermedi. Kartelin son kesintisi, piyasaları kısa süreliğine desteklemiş olsa da petrol fiyatları hızla yön değiştirdi ve ekonomik yavaşlama korkusuyla bu yıl için negatif işlem görüyor.


Çin'e ilişkin iyimserlik hem OPEC hem de Uluslararası Enerji Ajansının (IEA); kısa süre önce ülkedeki toparlanmanın, ham petrol talebini bu yıl rekor seviyelere çıkaracağı yönündeki beklentilerini yinelemesiyle, ham petrol piyasalarına bir miktar rahatlama sağladı.


Goldman Sachs da üç yıllık COVID-19 karantinasının ardından ülkenin yeniden açılmasıyla birlikte Çin'in 2023'teki ekonomik büyüme görünümünü yükseltti.


Ancak bu durum, ham petrol piyasalarındaki arz fazlası işaretleriyle büyük ölçüde dengelendi


IEA, gelişmiş OECD ülkelerindeki petrol stoklarının, Şubat ayında 18 ayın en yüksek seviyesine çıktığını, Rusya'dan gelen üretimin ise Moskova'nın arzda daha fazla kesinti tehditlerine rağmen sabit kaldığını söyledi.


Öte yandan ABD'de ham petrol stokları, 10 Mart haftasında beklenenden daha fazla artış göstererek ülkede talebin yavaşladığına dair endişeleri artırdı. Ham petrol stokları son 12 haftanın 11'inde artış göstererek potansiyel bir arz bolluğuna işaret etti.
4 görüntüleme0 yorum
bottom of page