top of page

OPEC ve IEA raporları öncesinde petrol piyasaları düşüş eğiliminde

Petrol fiyatları geçen haftaki sert yükselişin ardından Pazartesi günü, OPEC ve IEA'nın (Uluslararası Enerji Ajansı) talep tahminleri ve bu hafta açıklanacak ekonomi verileri öncesinde yatırımcıların temkinli davranarak bir miktar kâr elde etmesiyle düştü.

Çin'in sınırlarını yeniden açarak katı COVID-19 politikasından uzaklaştığını göstermesinin ardından Çin talebinde bir toparlanma olacağı beklentisiyle, ham petrol fiyatları geçen hafta %8'in üzerinde yükseldi. Ülkede enflasyonun yavaşladığına dair işaretlerle birlikte ABD dolarındaki zayıflık da petrol fiyatlarına yaradı.

Şimdi gözler Salı günü Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) tarafından açıklanacak olan aylık rapora çevrilmiş durumda. Piyasalar, kartelin Çin ekonomisindeki toparlanma karşısında küresel talebe ilişkin tahminlerini değiştirip değiştirmeyeceğini görmek için bekliyor.

Brent petrol Asya seansında %0,5 düşüşle varil başına 85,09 dolara gerilerken WTI %0,6 düşüşle 79,67 dolara indi. Pazartesi günü ABD'de tatil olması nedeniyle piyasa hacimlerinin sınırlı olması bekleniyor.

Yatırımcılar ayrıca petrol fiyatları ve yıl içindeki talebe ilişkin görünümü için Çarşamba günü açıklanacak olan Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) ham petrol piyasaları raporunu bekliyor.

Endüstri kuruluşlarından gelecek verilerin yanı sıra ham petrol piyasaları, bu hafta bir dizi ekonomi verisi ve merkez bankası toplantısını da bekliyor.

Aralık ayındaki toplantısında beklenmedik bir şekilde şahin bir tutum sergileyen ve finans piyasalarını sarsan Japonya Merkez Bankasının para politikası toplantısı, piyasalar için kilit önem taşıyor.

ABD’de perakende satışlar, fabrika kapısı enflasyonu ve sanayi̇ üretimi̇ verilerinin yanı sıra Euro Bölgesi ile İngiltere’nin enflasyon verileri de odak noktasında yer alıyor.

Piyasalar, 2023'te resesyona girileceği korkularının arttığı bir ortamda, ekonomik büyümenin yavaşladığına dair herhangi bir işaret olup olmadığını izleyecek. Uluslararası Para Fonunun (IMF) bu yıl potansiyel bir resesyon uyarısında bulunmasıyla, petrol fiyatları yılın ilk haftasında düşüşe geçmişti.

Resesyon beklentisi; petrol talebinin, dünya genelinde yavaşlayan ekonomik büyümeden etkileneceğinden korkan yatırımcılarla birlikte ham petrol piyasalarındaki yukarı yönlü hareketleri büyük ölçüde sınırladı.

Çin talebi bazı toparlanma işaretleri gösterse de ülke aynı zamanda piyasaların daha büyük bir ekonomik toparlanmayı geciktirebileceğinden korktuğu, şimdiye kadarki en kötü COVID-19 dalgasıyla boğuşuyor.

12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page