top of page

Ordu, Myanmar Rus petrolünü ithal edecek

Bir cunta sözcüsü, küresel bir enerji krizinin ortasında bunu yapan en son gelişmekte olan ülke olduğunu söyledi.
Güneydoğu Asya ülkesi, her ikisi de geçen yıl seçilmiş bir hükümeti deviren askeri darbe için Myanmar ve Ukrayna'yı işgali için Rusya, Batı ülkelerinden bir dizi yaptırım altında kalsa bile, Rusya ile dostane bağlarını sürdürdü. özel askeri operasyon"
Rusya, bölgedeki enerjisi için yeni müşteriler arıyor ve en büyük ihracat hedefi olan Avrupa, bu yıl içinde aşamalı olarak Rus petrolüne ambargo uygulayacak.
Askeri sözcü Zaw Min Tun Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında, "Rusya'dan petrol ithal etmek için izin aldık" dedi ve "kalitesi ve düşük maliyeti" nedeniyle tercih edildiğini de sözlerine ekledi.
Medyaya göre, akaryakıt sevkiyatları Eylül ayından itibaren gelmeye başlayacak.
Zaw Min Tun, cunta şefi Min Aung Hlaing'in geçen ay Rusya'ya yaptığı bir gezi sırasında petrol ve doğalgazı tartıştığını söyledi. Myanmar şimdi yakıtını Singapur üzerinden ithal ediyor.
Myanmar, Myanmar'da Rusya ve Çin ile ortak petrol aramayı düşüneceğini söyledi.
Ordu, Çarşamba günü bir devlet gazetesinde yayınlanan bir açıklamaya göre, Myanmar'ın ihtiyaçlarına göre makul fiyatlarla yakıt alımını, ithalatını ve nakliyesini denetlemek için Min Aung Hlaing'in yakın bir müttefiki başkanlığında bir Rus Petrol Satın Alma Komitesi kurdu.
Siyasi kargaşa ve sivil kargaşaya ek olarak, Myanmar, yüksek yakıt fiyatları ve elektrik kesintilerinden sert bir şekilde etkilendi ve askeri liderliği enerji santrallerinde kullanılabilecek akaryakıt ithalatına yönelmeye sevk etti.
Petrol fiyatları, geçen yıl Şubat'taki darbeden bu yana yaklaşık %350 artarak litre başına 2.300-2.700 kyat'a (yaklaşık 1 $) yükseldi.

Basında çıkan haberlere göre, geçen hafta ülkenin çeşitli yerlerinde benzin istasyonları kıtlık nedeniyle kapandı.
Rusya ayrıca Myanmar ordusunun önemli bir silah tedarikçisidir.
11 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page