top of page

Orta Doğu’daki riskler, petrolü 5 ayın en düşük seviyesinden uzaklaştırdı

OPEC+ kesintilerinin hayal kırıklığı yaratması ve dolardaki güçlenmenin ham petrolü beş ayın en düşük seviyelerine yaklaştırmasına rağmen Asya ticaretinde petrol fiyatları, İsrail-Hamas çatışmasındaki tırmanma potansiyeli üzerine yükseldi.

ABD'nin Kızıldeniz'de Husi güçleri tarafından ABD gemilerine yapılan saldırıdan İran'ı sorumlu tutmasının ardından İsrail-Hamas çatışmasında tırmanma korkusu yeniden gündeme geldi. Ancak yatırımcılar, şu ana kadar Orta Doğu petrol arzı üzerinde minimum etkiye sahip olan çatışmadan kaynaklı bir risk primi fiyatlandırma konusunda temkinli.

OPEC+’nın hayal kırıklığı yaratan üretim kesintileri petrol piyasaları için kilit tartışma noktası oldu. Kartel, 2024'ün başları için günde 1 milyon varilden az üretim kesintisi açıkladı.

Petrol boğaları, zayıflayan ekonomik faaliyetin küresel ham petrol talebini düşüreceğine dair süregelen endişelerle sarsılan ham petrol fiyatlarını destekleyecek üretim kesintilerine bel bağlamıştı. Geçtiğimiz hafta büyük ekonomilerden gelen bir dizi zayıf verinin ardından bu endişeler devam etti.

Şubat vadeli Brent petrol kontratı %0,1 artışla 78,14 dolara yükselirken WTI %0,3 artışla 73,54 dolara çıktı. Her iki kontrat da Temmuz başından bu yana en zayıf seviyelerinin hemen üzerinde işlem görürken altı hafta üst üste ağır kayıplar yaşadı.

Petrol fiyatlarını baskılayan bir diğer unsur da keskin bir yükseliş gösteren dolardaki esneklik oldu. Piyasalar, Fed’in faizleri artırmayı bitirdiğine dair artan iyimserlik üzerine ABD ekonomisine ilişkin yeni ipuçları için bu Cuma açıklanacak olan tarım dışı istihdam verilerini bekliyor.

Ancak petrol fiyatları, geçtiğimiz ay diğer risk odaklı piyasaları yükselten bu iyimserlikten pek bir fayda görmedi.

OPEC+ kesintileri hayal kırıklığı yarattı, talep endişeleri sürüyor

Kartel üyeleri arasında kesintilere ilişkin hoşnutsuzluğun arttığı bir dönemde, 2024 yılı başları için yeni kesintilerin açıklanmasıyla birlikte yatırımcılar, OPEC+'nın üretimi daha da azaltma kabiliyeti konusunda şüphe duymaya başladı.

Suudi Arabistan ve Rusya, gönüllü kesintilere bağlı kalacaklarını söylerken Angola gibi diğer üreticiler üretim kotalarını reddetti ve 2024 yılında üretimi arttıracaklarını söyledi.

ING analistleri bir notta, "Gruptan halihazırda gördüğümüz kesintilerin ölçeği göz önüne alındığında, bazı üyelerin yeni kesintileri hazmetmesi giderek zorlaşıyor." diye yazdı.

ING, Brent petrolün 2024 yılının başlarına kadar 80 doların altında işlem görmesini ve ham petrol fiyatlarının seyrinin, büyük ölçüde OPEC+'nın üretimi daha da azaltma kabiliyetine göre belirlenmesini bekliyor.

ING analistleri ayrıca küresel ham petrol talebindeki yavaşlamaya ilişkin endişelerini dile getirerek Çin talebinin güçlü kalmaya devam edeceğini, Avrupa ve Amerika'da ise ekonomik koşullar kötüleştikçe talepte ufak bir düşüş yaşanmasının beklendiğini ifade etti.8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page