top of page

Para politikasına dair netlik arayışı, altın fiyatlarını negatif etkiledi


Çarşamba günü altın fiyatları, Asya ticaretinde bir miktar düştü ancak piyasalar, Fed’den yapılacak konuşmaları ve Bej Kitap’tan ABD para politikası hakkında yeni ipuçları beklerken kilit seviyelerde seyretti.

Dolar ve ABD Hazine tahvil getirilerinin, son toparlanma rallisinin ardından geri çekilmesiyle Salı günü sarı metal, 2.000 dolar seviyesini yeniden gördü. Ancak Fed konuşmacılarından gelen son şahin sinyallerin piyasaları ürkütmesiyle, ABD’de faizlerin izleyeceği yol konusunda artan belirsizlik, daha fazla kazanç elde edilmesini engelledi.

Yine de altın, yüksek faizlerin etkisinin, küresel ekonomi tarafından hissedilmesi nedeniyle bu yıl ekonomik yavaşlama korkuları arasında nispeten iyi talep görmeye devam etti.

Spot altın %0,1 düşüşle 2.002,76 dolara ve altın vadeli işlemleri, %0,2 düşüşle 2.015,00 dolara indi. Her ikisi de iki günlük sert kayıpların ardından dün yükseldi.

Şimdi gözler, bugün açıklanacak olan Bej Kitap ekonomik raporundan başlayarak Fed’den gelecek bir dizi ipucuna çevrilmiş durumda. Fed Yöneticileri Christopher Waller ve Lisa Cook da yarın ve Cuma günü konuşacak.

Fed yetkililerinden gelen şahin yorumlar ve ABD ekonomisindeki bazı direnç işaretleri, faizlerin beklenenden daha fazla artabileceğine dair korkuların yeniden canlanmasına neden oldu.

Fed Fon vadeli işlem fiyatları piyasaların, Mayıs ayında 25 baz puanlık bir artış için %85, Haziran ayında benzer bir artış için %19 ihtimal ile fiyatlandığını gösteriyor. Piyasalar başlangıçta Haziran ayında faiz artırımına düşük ihtimal veriyor, çoğunluk hâlâ Fed'in faiz artırımına ara vermesini bekliyordu.

Faizlerin yükselme ihtimali, getirisi olmayan varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini artırdığı için altın ve diğer metaller adına kötü bir işaret. Ancak değerli metaller, artan faizlerin bu yıl ekonomik büyümeyi sekteye uğratacağı korkusuyla artan güvenli liman talebinden faydalandı.

Diğer değerli metaller Çarşamba günü hafif düştü. Platin %0,2 düşerken gümüş %0,3 değer kaybetti.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, Çin’in beklenenden daha güçlü gelen ekonomik büyüme verilerinden destek göremeyerek düşüş yaşadı.

Bakır vadeli işlemleri %0,4 düşerek 4,0755 dolara geriledi.

Çin ekonomisi, 2023'ün ilk çeyreğinde beklenenden daha fazla toparlanırken imalat sektöründeki zayıflığın devam ettiğine dair işaretler, dünyanın en büyük bakır ithalatçısında emtia talebine ilişkin endişeleri artırdı.

7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page