top of page

PCE verisi öncesinde 1.930 dolarda seyreden altın, haftayı nasıl kapatacak?


Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi açıklanmadan önce metal piyasalarının durgunlaşmasıyla, altın fiyatları Cuma günü çok az hareket ederken ABD’nin, beklenenden iyi gelen ekonomik büyüme rakamları sayesinde dolarda görülen toparlanma da fiyatları baskıladı.


Temel eğilimlerin daha fazla zayıflığa işaret etmesine rağmen ABD ekonomisinin, dördüncü çeyrekte beklenenden daha fazla büyüdüğünü gösteren verilerin ardından külçe fiyatları, Perşembe günü dokuz ayın en yüksek seviyesinden yuvarlandı. Ancak veri, yine de risk iştahında bir toparlanmayı tetikledi ve doların, para birimlerinden oluşan sepet karşısında yaklaşık sekiz ayın en düşük seviyesinden toparlanmasına yardımcı oldu.


Şimdi gözler, bir önceki aya göre daha da gerilemesi beklenen Aralık ayı çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları fiyat endeksi (PCE) verilerine çevrilmiş durumda. Ancak rakamın, yine de Fed'in yıllık hedefi olan %2'nin oldukça üzerinde olması bekleniyor.


Spot altın 1,929.82 dolarda değişmezken altın vadeli işlemleri 1,929.80 dolara geriledi. İki enstrüman Perşembe günü %0,8 düştü ve bu haftayı yaklaşık %0,2 değer kaybıyla kapatma yolunda.


Güvenli liman talebi ve ABD'deki faiz artırımlarının daha az şiddetli olacağı beklentilerinin bir kombinasyonu, son altı haftada altını destekledi ve sarı metal şimdi 2022'ye kadar olan kayıplarının çoğunu telafi ediyor. Külçe altın fiyatları da 2022 rekor seviyesinin yaklaşık 140 dolar altında işlem gördü.


Altın fiyatlarının şu anda iki önemli faktörden etkilenmesi bekleniyor: Küresel durgunluk işaretleri ve para politikasına ilişkin Fed'den yeni sinyaller. Merkez bankasının önümüzdeki hafta yapacağı toplantıda faizleri 25 baz puan artırması bekleniyor.


Diğer değerli metaller de bir önceki seansta sert düşüşler kaydettikten sonra Cuma günü yükseldi. Platin %0,2 artarken gümüş %0,3 yükseldi.


Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, Cuma günü çok az hareket etti ancak ABD GSYİH verilerinin, ani bir resesyon korkularını yatıştırmaya yardımcı olmasıyla, altıncı hafta üst üste kazanç elde etmeye hazır.


Birinci sınıf bakır vadeli işlemleri, %0,3 düşerek 4,2713 dolara geriledi ancak bu haftayı %0,7 değer kazanarak bitirebilir.


Kırmızı metal, dünyanın en büyük bakır ithalatçısı olan Çin'de ekonomik toparlanmaya ilişkin iyimserliğin artmasıyla yükselişe geçti. Ülke ekonomisinin, COVID-19 kısıtlamalarının çoğunu gevşetmesinin ardından bir hafta sürecek tatil ile de desteklenmesi bekleniyor.

9 görüntüleme0 yorum

Yorumlar


bottom of page