top of page

Petrol, Çin'deki büyüme belirsizliğiyle 1 dolardan fazla değer kaybetti.

Çin ekonomisine ilişkin soruların OPEC+ üretim kesintilerine ağır basması ve ABD'de faaliyet gösteren petrol ve gaz kulesi sayısındaki art arda yedinci düşüşün ardından küresel petrol fiyatları Pazartesi günü 1 dolardan fazla düşerek geçen haftaki kazanımlarını geri çekti.

Brent ham petrolü 1,15 $ veya %1,5 kayıpla varil başına 75,46 $'dan işlem görürken, ABD West Texas Intermediate (WTI) 1,09 $ veya %1,5 düşüşle 70,69 $'a geriledi.

Geçen hafta Brent %2,4 ve WTI %2,3 yükseldi.

CMC Markets analisti Tina Teng, "Çin'deki ekonomik belirsizlikler, Çin Halk Bankası'nın (PBOC) bu hafta kredi faiz oranlarına (LPR) ilişkin kararı öncesinde petrol piyasalarında iki günlük toparlanmanın ardından satışlara neden olmuş olabilir" dedi. .

Geçen hafta Mayıs ayı verilerinin dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde COVID sonrası toparlanmanın sendelediğini göstermesinin ardından, bazı büyük bankalar Çin için 2023 gayri safi yurtiçi hasıla büyüme tahminlerini düşürdü.

PBOC'nin, geçen hafta sallantılı bir ekonomik toparlanmayı desteklemek için orta vadeli politika kredilerinde benzer bir indirim yapmasının ardından Salı günü gösterge kredi ana faiz oranlarını düşürmesi bekleniyor.

Kaynaklar Reuters'e, Çin'in bu yıl yavaşlayan ekonomisi için daha fazla teşvik desteği sunacağını, ancak borç ve sermaye kaçışına ilişkin endişelerin tüketici ve özel sektördeki zayıf talebi desteklemeye yönelik önlemleri sürdüreceğini söyledi.

Yine de, Çin'in rafineri üretimi Mayıs ayında rekor düzeydeki ikinci en yüksek toplamına yükseldi ve geçen haftaki kazanımların artmasına yardımcı oldu ve ABD enerji firmaları , o zamandan bu yana ilk kez üst üste yedinci kez çalışan petrol ve doğal gaz kulelerinin sayısını azalttı. Temmuz 2020.

Gelecekteki üretimin erken bir göstergesi olan petrol ve gaz kulesi sayısı, 16 Haziran'a kadar olan haftada 8 düşüşle 687'ye düşerek Nisan 2022'den bu yana en düşük seviyeye indi.

OANDA'nın kıdemli analisti Edward Moya, Pazartesi günü petrol fiyatlarının, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) ve Rusya dahil müttefiklerinin veya OPEC+'nın üretim kotalarına uyum sağlamakta zorlanacağı beklentileriyle de düştüğünü söyledi.

Moya, Rus enerji devi Rosneft'in başkanı Igor Sechin'in yaptığı açıklamalara atıfta bulunarak, "Rosneft, petrol üreticileri kartelinin üretime değil ihracata odaklandığını öne sürüyor." dedi.


Cumartesi günü düzenlenen bir ekonomi forumunda konuşan Sechin, her ülkenin iç pazarlarının farklı boyutları nedeniyle OPEC+'ın petrol ihracat hacimlerini ve üretim kotalarını izlemesinin uygun olacağını söyledi.

Bu ayın başlarında OPEC+ yeni bir petrol üretimi anlaşması üzerinde anlaşmıştı. Grubun en büyük üreticisi Suudi Arabistan da Temmuz ayında üretimde derin bir kesinti yapma sözü verdi.8 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page