top of page

Petrol Çin'deki büyüme endişeleriyle 1 dolar düşerken, AB Rusya'nın ham petrol yasağını tartıyor

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin'deki zayıf ekonomik büyümeye ilişkin endişelerin, Avrupa Birliği'nin Rusya ham petrolüne yönelik yaklaşmakta olan yasağından kaynaklanabilecek potansiyel arz stresine ağır basmasıyla, Asya'da tatilden geçen ticarette petrol fiyatları Pazartesi günü düştü.
Brent ham petrol vadeli işlemleri 1,13 $ veya %1.1 düşüşle 0511 GMT'de varil başına 106.01$'a düşerken, ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri 1$ veya %1 düşüşle varil başına 103.69$'a geriledi. Japonya, Hindistan ve Güneydoğu Asya'daki piyasalar Pazartesi günü resmi

tatiller nedeniyle kapalıydı.

Çin'in Cumartesi günü, dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki fabrika faaliyetinin COVID karantinaları nedeniyle Şubat 2020'den bu yana ikinci bir ay için en düşük seviyesine daraldığını gösteren verileri yayınlamasının ardından fiyatlar düştü.
Commonwealth Bank emtia analisti Tobin Gorey, "Çin halihazırda bir emlak krizinden muzdaripken ve (yakın zamana kadar) artan düzenlemesinden endişe ederken, bu ölçüde bir yavaşlama, emtia piyasaları ve dünya ekonomisi için potansiyel olarak önemli bir sorundur" dedi. , bir notta.
Tedarik tarafında, Libya Ulusal Petrol Şirketi (NOC) Pazar günü yaptığı açıklamada, limanda "yaklaşan bir çevre felaketini" önlemek için depolama tanklarındaki stokları azaltmak için Zueitina petrol terminalindeki faaliyetlerine geçici olarak devam edeceğini söyledi.
Nisan ayı sonlarında NOC, siyasi protestocuların bir dizi petrol tesisini operasyonları askıya almaya zorlaması nedeniyle Zueitina'daki bazı sevkiyatlarda mücbir sebep ilan etti.
İki AB diplomatı, Avrupa Komisyonu ile AB üye ülkeleri arasında hafta sonu yapılan görüşmelerden sonra, petrol fiyatlarının aşağı tarafını sınırlamanın, yıl sonuna kadar Rus petrolünün ithalatını yasaklamaya meyilli olan Avrupa Birliği ile arzda olası bir göçük olabileceğini söyledi.
Rusya'nın günlük 4,7 milyon varil (bpd) ham petrol ihracatının yaklaşık yarısı AB'ye gidiyor ve 2020'de AB'nin petrol ithalatının yaklaşık dörtte birini sağlıyor.
SPI Asset Management Yönetici Ortağı Stephen Innes, "AB'nin acil bir petrol ambargosu olmaması durumunda, petrolü mevcut menzilinden çıkarmak için Çin'deki hareketlilik kısıtlamalarının kaldırılması gerekli" dedi.
Yaptırımlar, ülkenin ihracatı için nakliye ve sigortayı vurduğu için Batılı ülkeler Rus petrolünün alımını kısıtlarken, Hindistan'ın ağır indirimli Rus kargolarını alması nedeniyle küresel arz üzerindeki etki yumuşadı.

Royal Bank of Canada analistleri, Hindistan'ın Rusya'dan yaptığı ham petrol ithalatının 2021'de günde 100.000 varilden azken Nisan'da günde 800.000 varile çıktığını tahmin ediyor ve Hindistan'ın, Washington ikincil yaptırımlar uygulamadığı sürece ithalatı artırmaya devam etmesini bekliyor.
Reuters Cuma günü yaptığı açıklamada, Hintli rafinerilerin Rusya ile ayda milyonlarca varil ithalat yapmak için altı aylık bir petrol anlaşması müzakere ettiğini bildirdi.5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page