top of page

Petrol, Çin'deki fabrika faaliyetlerinin yavaşlaması ile düşüşe geçti;PiyasalarABDverilerini izliyor

Petrol fiyatları Perşembe günü Çin'in imalat faaliyetlerinde düşüş olduğunu gösteren verilerin ardından geriledi ve yatırımcılar aynı zamanda günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak ABD kişisel tüketim harcamaları raporunu da izlediler.

Perşembe günü vadesi dolacak Ekim ayına ait Brent ham vadeli kontratları 12 sent veya %0,1 düşerek GMT 03:50 itibarıyla varil başına 85,74 dolara geriledi. Daha aktif olan Kasım kontratı 6 sent veya %0,1 düşüşle 85,18 dolara geriledi.

ABD West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri Ekim ayı için 5 sent veya %0,1 düşüşle 81,58 dolara geriledi.

Perşembe günü yapılan resmi bir fabrika anketine göre, Çin'in imalat faaliyeti Ağustos ayında art arda beşinci ayda da daraldı ve bu durum, dünyanın ikinci büyük ekonomisindeki son zayıf genişleme verilerine ilişkin endişeleri artırdı.

Ulusal İstatistik Bürosu'na göre, resmi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Temmuz ayında 49,3'ten 49,7'ye yükseldi ve daralmayı genişlemeden ayıran 50 puanlık seviyenin altında kaldı.

IG piyasa stratejisti Yeap Jun Rong, ABD'deki daha sıkı petrol arzı görünümünün önceki seansta fiyatları desteklediğini ancak bunun talep koşullarındaki ters rüzgarlarla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Yeap, "Genel olarak, çelişkili faktörler bugün fiyatları bir miktar kararsızlığa zorluyor, bu da odak noktasının bu gecenin ilerleyen saatlerinde ABD'deki temel PCE sürümüne çevrilmesiyle birlikte bazı bekle ve gör hareketlerinin de etkisiyle" dedi.

Yatırımcılar, Perşembe günü açıklanacak olan ABD kişisel tüketim harcamaları ile ölçülen enflasyon rakamlarını izliyor.

Şimdilik, ABD hükümetinin ham petrol arzının beklenenden daha sıkışık olduğunu göstermesiyle petrol fiyatları haftalık yükselişe doğru ilerlerken, OPEC üyesi Gabon'daki askeri darbe de ham petrol arzında aksamalara ilişkin korkuları artırdı .

Analistler, Suudi Arabistan'ın günde 1 milyon varillik gönüllü petrol kesintisini art arda üçüncü ay da Ekim ayına taşımasını bekliyor; bu durum, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC+) ve Rusya liderliğindeki müttefikleri tarafından uygulanan kesintilere ek olarak ekleniyor.

Bu arada ABD hükümeti, gayri safi yurt içi hasıla artışını geçen ay bildirilen %2,4 oranından geçen çeyrekte %2,1'e revize etti ve Çarşamba günü açıklanan veriler, özel istihdam artışının Ağustos ayında önemli ölçüde yavaşladığını gösterdi.


Boston Fed'in eski başkanı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, istihdam piyasası ve ekonomik büyümenin mevcut kademeli hızda yavaşlamaya devam etmesi halinde Federal Rezerv'in faiz artırım döngüsünü sonlandırabileceğini söyledi.

ANZ Research, bir notunda "Kötü haber iyiydi, çünkü ABD'deki zayıf ekonomik veriler başka bir faiz artırımına ilişkin beklentileri düşürdü." dedi. Yüksek faiz oranı talebi azaltır ve petrol fiyatlarının düşmesine neden olur.11 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page