top of page

Petrol, Çin'den gelen iyimser verilere rağmen ekonomi endişeleriyle düştü

Petrol, iyimser Çin ekonomik verilerinin odağı ABD faiz oranlarına yönelik olası bir artıştan ve büyüme görünümüyle ilgili daha geniş endişelerden uzaklaştıramamasıyla Salı günü ikinci gününde düştü.

Irak federal hükümeti ve Kürdistan Bölgesel Hükümeti'nin (KBY), geçen ay durdurulan Türkiye'nin Ceyhan limanından kuzey petrol ihracatını yeniden başlatma yönünde adım atması da ham petrol fiyatlarını baskıladı.

Brent ham petrolü 28 sent veya %0,3 düşerek varil başına 84,48 ABD Doları'na geriledi ve erken kazanımlarını bıraktı. ABD West Texas Intermediate 30 sent veya %0.4 kayıpla 80.53$'a geriledi.

Aracı kurum OANDA'dan Craig Erlam, "Bir sonraki adım, küresel büyümeye ve ekonominin, özellikle sıkı kredilerin yılın geri kalanında büyüme üzerinde önemli ölçüde baskı oluşturabileceği ABD'de, son fırtınayı atlatıp atlatamayacağına bağlı olabilir" dedi. petrol fiyatı görünümü.

Seansın erken saatlerinde petrol, Çin ekonomisinin ilk çeyrekte %4,5 ile beklenenden daha hızlı büyüdüğünü ve petrol rafinerisi üretiminin Mart ayında rekor seviyelere çıktığını gösteren rakamlardan destek bulmuştu.

Petrol komisyoncusu PVM'den Stephen Brennock, "Mevcut durumda, tüm sistemler Çin'de çalışıyor, bu da daha yüksek petrol fiyatları üzerine bahis oynayanları rahatlatıyor" dedi.

Ancak ABD dolarını destekleyen ABD faiz oranlarında yeni bir artış beklentisi, hissiyat üzerinde bir engel olmaya devam etti. Yatırımcılar, ABD Merkez Bankası'nın Mayıs toplantısında faiz oranlarını 25 baz puan artırmasını bekliyor.

Dolar, önceki kazançların ardından Salı günü gevşedi. Daha güçlü bir dolar, ABD para birimi cinsinden fiyatlandırılan emtiaları, diğer para birimlerini tutan alıcılar için daha pahalı hale getirir.


Salı günü dikkatleri üzerine çekecek olan, ABD stoklarının en son görüntüsü olacak. Analistler , ABD ham petrol stoklarının yaklaşık 2,5 milyon varil düşmesini bekliyor ve ayrıca benzin ve distilatlarda düşüş öngörüyor.

Amerikan Petrol Enstitüsü'nün bu haftaki iki raporundan ilki 2030 GMT'de yayınlanacak.


4 görüntüleme0 yorum

Commenti


bottom of page