top of page

Petrol, Çin ekonomisinin Mayıs ayında tökezlemesiyle düşüş trendini sürdürüyor

Çin'in Mayıs ayındaki sanayi üretimi ve perakende satış büyümesinin tahminleri karşılamaması ve dünyanın en büyük petrol ithalatçısında zayıf bir ekonomik toparlanmaya ilişkin endişeleri güçlendirmesiyle petrol, önceki günkü sert düşüşün ardından Perşembe günü düşüşlerini sürdürdü.
Brent ham vadeli işlemleri 21 sent veya %0,3 düşüşle 0400 GMT itibariyle varil başına 72,99 dolara indi. ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü 20 sent veya %0.3 düşüşle varil başına 68.07 dolardan işlem gördü.
ABD Merkez Bankası'nın bu yıl daha fazla oran artışına ihtiyaç duyulacağını tahmin etmesi ve daha yüksek faiz oranı ortamının ekonomiyi yavaşlatacağı ve petrol talebini düşüreceği yönündeki korkuları tetiklemesinin ardından her iki gösterge de Çarşamba günü %1,5 düştü.
Perşembe günü Çin'den gelen veriler, ekonomik toparlanmanın ivme kaybettiğine dair işaretlerle birlikte talep endişelerini yatıştırmak için çok az şey yaptı.
Çin'in sanayi üretimi, imalatçıların yurt içi ve yurt dışında zayıf taleple mücadele etmesi nedeniyle, Nisan ayındaki %5,6'lık büyümeden ve Reuters anketine göre analistlerin beklediği %3,6'lık artışın biraz altında, Mayıs ayında %3,5 arttı.
Tüketici güveninin önemli bir göstergesi olan ülkenin perakende satışları %12,7 arttı, %13,6'lık büyüme tahminlerini kaçırdı ve Nisan'daki %18,4'ten yavaşladı.
Phillip Nova'nın piyasa analisti Priyanka Sachdeva, karamsar Çin verilerinin petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturduğunu söyledi.
Sachdeva, "Çin'in COVID sonrası toparlanması inişli çıkışlı oldu ve yumuşak ilk çeyrek ekonomik durumu, Çin'in küresel petrol talebini rekor seviyelere iten canlanmasına ilişkin tüm tahminleri tamamen ortadan kaldırdı."
Enerji Enformasyon İdaresi'nin (Energy Information Administration) Çarşamba günü açıkladığı verilere göre , ABD ham petrol stokları 9 Haziran'da sona eren haftada yaklaşık 8 milyon varil yükseldi. Analistler 500.000 varil düşüş tahmin etmişti.
Benzin ve motorin stokları da beklenenden fazla yükseldi.
"ABD'ye bakıldığında, sürüş sezonu zayıf bir başlangıç ​​yapmış gibi görünüyor ve toplam petrol ima edilen talep sağlıklı görünse de (NGL'ler ve diğer yağlar hariç), yine de yıllık 0,3 milyon varil/gün düşüşe işaret ediyor. tarih" dedi Citi analistleri Perşembe günü.
Analistler, "Aslında, görünür küresel petrol stokları da yükselmeye devam ediyor" diye ekledi.

Piyasadaki zayıf akaryakıt talebine ilişkin tedirginliği artıran Avrupa Merkez Bankası'nın Perşembe günü borçlanma maliyetlerini 22 yılın en yüksek seviyelerine çıkaracağından neredeyse emin ve daha fazla zam için kapıyı açık bırakıyor.
Reuters'in ekonomistler tarafından yapılan bir anketine göre İngiltere Merkez Bankası da enflasyonla mücadele ederken faiz artırımlarını henüz bitirmedi.14 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page