top of page

Petrol, Çin endişeleri ve IMF'nin yavaş büyüme beklentileriyle düştü

Petrol fiyatları, Çin ekonomik verilerinin piyasa duyarlılığını azaltması ve Uluslararası Para Fonu başkanının daha zorlu bir 2023 uyarısında bulunmasının ardından Salı günü bir ayın en yüksek seviyelerinden geriledi.
Brent ham petrol vadeli işlemleri 25 sent veya %0,29 düşüşle varil başına 85,66 ABD Doları'na gerilerken, ABD West Texas Intermediate ham petrolü 20 sent veya %0,25 düşüşle 80,06 Dolar'da işlem görüyor.
Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı ve ikinci en büyük petrol tüketicisi olan Çin'den gelen zayıf fabrika verileri fiyatları etkiledi. Caixin/Markit imalat satın alma müdürleri endeksi Kasım'daki 49.4'ten Aralık'ta 49.0'a düştü. Endeks, art arda beş aydır büyümeyi daralmadan ayıran 50 puanın altında kaldı.
Yine de Pazartesi günü, kilit şehirlerdeki bazı insanlar soğuğa ve COVID-19 enfeksiyonlarındaki artışa göğüs gererek, daha fazla kişi enfeksiyondan kurtuldukça ekonominin ve petrol talebinin artma olasılığını artırdığından, Çin'de normal faaliyete dönüş oldu.
"Piyasa, üç yıllık (pandemi kontrolleri), küçük ve orta ölçekli işletmelerin toplu iflasları, yükselen işsizlik oranı, sosyal tasarruf oranındaki hızlı artış ve hızlı büyümenin ardından Çin ekonomisinin hızlı bir şekilde toparlanmasını bekleyemez. CMC Markets'ten analist Leon Li, "son aylardaki enfeksiyon ve ölüm sayısında" dedi.
Bu, Çin hükümeti tarafından açıklanan 2023 için ilk parti petrol ürünü ihracat kotalarında beklenenden daha büyük bir artış olduğu haberini takip etti. Bir avuç tüccar bunu, ülke COVID-19 dalgalarıyla savaşmaya devam ederken zayıf iç talep beklentilerine bağladı.
Ayrıca, IMF İdari Direktörü Kristalina Georgieva Pazar günü yaptığı açıklamada, küresel büyümenin ana motorları olan ABD, Avrupa ve Çin'in aynı anda yavaşlayarak 2023'ü küresel ekonomi için 2022'den daha zor hale getirdiğini söyledi.
Petrol fiyatları Cuma günü %2'den fazla yükseldi ve Brent ve WTI 2022'yi bir önceki yıla göre sırasıyla %10,5 ve %6,7 artışla tamamladı.
Societe Generale (OTC: SCGLY ) analistleri 3 Ocak tarihli bir notta, emtia fiyatlarının 27 Aralık'ta sona eren haftada 12,3 milyar dolarlık önemli bir yükseliş akışı gördüğünü ve bunun 2022'deki en büyük haftalık yükseliş akışı olduğunu söyledi.
Analistler, "En büyük akışa sahip emtia, Rusya'nın AB'ye tepkisini özetlemesi ve G7'nin ülkenin üçüncü taraflara yaptığı ham petrol ihracatına fiyat üst sınırı koyması nedeniyle 3,4 milyar dolarlık bir yükseliş akışı gören Brent oldu" dedi.
Başkan Vladimir Putin, 1 Şubat'tan itibaren üst sınıra uyan ülkelere ham petrol ve petrol ürünleri tedarikini beş ay süreyle yasakladı. Kararnamesi, özel durumlarda yasağı kaldırmasına izin veren bir madde de içeriyordu.
Rus ham petrolü Avrupa'dan Hindistan ve Çin'e yönlendirildi. Tüccarlar, Moskova'nın Baltık Denizi'ndeki Primorsk limanından dizel ihracatını Ocak ayında 1,81 milyon tona çıkarmayı planladığını, ancak Tuapse'den yapılan ihracatın 1,333 milyon tona düşmesinin beklendiğini söyledi.

Önümüzdeki aylara bakıldığında, DBS Bank baş enerji analisti Suvro Sarkar, küresel ekonomik yavaşlamaya ilişkin endişelerin, Çin'in petrol fiyatlarını yeniden açma hızıyla rekabet etmeye devam etmesini bekliyor.
"Zayıf USD bir dereceye kadar yardımcı olacaktır, (oysa) kısa vadeli faktörler envanter güncellemelerini ve Rusya'nın arzına ilişkin verileri içerecektir" dedi.


4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page