top of page

Petrol, Çin görünümüyle aşağı yönlü, dikkatler olası faiz artırımlarına çevrildi

Petrol fiyatları, Çin'in bu yıl ekonomik büyüme için beklenenden daha düşük bir hedef olan %5 civarında belirlemesinin ardından ve yatırımcıların bu hafta ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell'ın ifadesini ihtiyatla beklemesiyle Pazartesi günü düştü.

Brent ham petrol vadeli işlemleri 1000 GMT'de 71 sent veya %0.8 düşüşle varil başına 85.12 dolardan işlem görüyordu. ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri de 59 sent veya %0,7 düşüşle 79,09 dolardan işlem gördü.

Petrol piyasası analiz sağlayıcısı Vanda (NASDAQ: VNDA ) Insights'ın kurucusu Vandana Hari, "Ham petrol, Çin'in yeniden açılmasına ilişkin iyimserlik ile şahin Fed'in ABD ekonomisine zarar vermesine ilişkin gerginlik arasında hala bir çekişmenin içinde" dedi .

Pazar günü açıklanan Çin'in yakından takip edilen büyüme görünümü, geçen yılki %5,5'lik gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) büyüme hedefinin altında kaldı. GSYİH geçen yıl sadece %3 büyüdü. Politika kaynakları Reuters'e 2023 için %6 gibi yüksek bir aralık belirlenebileceğini söylemişti.

Başbakan Li Keqiang Pazar günü yaptığı açıklamada, Çin'de istikrarlı büyümenin temelinin sağlamlaştırılması gerektiğini, yetersiz talebin belirgin bir sorun olmaya devam ettiğini ve özel yatırımcılar ile işletmelerin beklentilerinin istikrarsız olduğunu söyledi.

İki kaynağın Reuters'e Birleşik Arap Emirlikleri'nin OPEC'ten ayrılmayı düşündüğüne dair bir raporun yanlış olduğunu söylemesinin ardından her iki ham petrol göstergesi de Cuma günü 1 dolardan fazla yükseldi.

Aynı zamanda, küresel merkez bankaları artan enflasyon korkuları üzerine politikalarını sıkılaştırdıkça, petrol fiyatlarının dünya çapındaki faiz artışlarından etkilenmesi muhtemel.

Tüccarlar, oran artışlarını hesaba katmaya başladılar, ancak geçen yıla göre daha küçük artışlar umuyorlar.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell Salı ve Çarşamba günü Kongre'de ifade verecek ve burada muhtemelen dünyanın en büyük petrol tüketicisi ülkesinde daha büyük zamlara ihtiyaç olup olmadığı konusunda sorgulanacak.


Gelecekteki ABD faiz artırımları da muhtemelen Cuma günü Şubat ayı bordro raporunun ne açıklayacağına ve ardından önümüzdeki hafta açıklanacak Şubat enflasyon raporuna bağlı olacak.

Hafta sonu Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, bankanın enflasyonu kontrol altında tutmak için bu ay faiz oranlarını artırmasının "büyük olasılıkla" olduğunu söyledi.5 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page