top of page

Petrol, Çin'in büyüme umutlarına bağlı

Petrol fiyatları, Çin'deki sağlam bir ekonomik toparlanmanın yakıt talebini artıracağı ve ABD'nin daha fazla faiz artırımının dünyanın en büyük ekonomisindeki talebi potansiyel olarak zedeleyebileceğine dair endişeleri gidereceği umutlarının desteğiyle Salı günü Asya ticaretinde sakin seyretti.

Vadesi Salı günü dolacak olan Nisan vadeli Brent ham petrol vadeli işlemleri 14 sent artışla 0443 GMT itibariyle varil başına 82.59 dolara yükseldi. Daha aktif olan Mayıs kontratı 17 sent artışla varil başına 82.21 dolara yükseldi.

ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri 21 sent artışla varil başına 75.89 dolara yükseldi.

Brent ve WTI vadeli işlemleri, sırasıyla yaklaşık %2,2 ve %3,8'lik aylık kayıplar için yolundaydı ve WTI'nin dört aylık bir düşüş serisi yakalaması muhtemel.

Çin'de talep toparlanmasına ilişkin beklentiler, piyasanın önümüzdeki iki gün boyunca önemli verileri beklemesiyle kazançları destekledi. Reuters anketine katılan ekonomistler, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde fabrika faaliyetlerinin Şubat ayında büyümesini bekliyorlardı.

JPMorgan (NYSE: JPM ) analistleri bir müşteri notunda, "Çin'in ekonomik toparlanması, emtia talebini artıracak ve petrol en çok fayda sağlayacak şekilde konumlanacak."

JPMorgan'ın petrol analistleri, Brent ham petrol vadeli işlemlerine ilişkin 2023 ortalama fiyat tahminlerini varil başına 90 $ olarak korudu.

Bununla birlikte, ABD Merkez Bankası Başkanı Philip Jefferson'ın hizmet enflasyonunun "inatla yüksek" kaldığını söylemesiyle, Ocak ayında ABD'de üretilen temel sermaye malları için beklenenden daha güçlü yeni siparişlerin ardından daha fazla ABD faiz artışı tehdidi kazançları sınırladı.

ANZ analistleri bir müşteri notunda, "Beklenenden daha güçlü olan enflasyon rakamları, ABD'deki talebi zaten azaltmış olan faiz oranlarında daha fazla artışa ilişkin endişeleri artırdı" dedi.

Piyasa, daha fazla talep göstergesi için Salı günü Amerikan Petrol Enstitüsü endüstri grubundan ve Çarşamba günü hükümetin Enerji Bilgi İdaresi'nden gelecek en son ABD petrol stokları verilerini bekliyor olacak.

Bir ön Reuters anketi, analistlerin ham petrol stoklarının art arda onuncu inşa haftası olacak olan 24 Şubat'a kadar olan haftada 400.000 varil artmasını beklediklerini gösterdi.


Ankete katılan yedi analist de benzin stoklarının yaklaşık 700.000 varil arttığını tahmin ediyor. Motorin ve ısıtma yağını içeren distilat stoklarının geçen hafta yaklaşık 500.000 varil azalması bekleniyordu.

OANDA analisti Edward Moya, talebin iyileştiğine dair herhangi bir işaretin, WTI'yi geçen haftanın yükseği olan 77.51$'ın üzerine çıkarmak için bir katalizör sağlayacağını söyledi.
10 görüntüleme0 yorum

Comentarii


bottom of page