top of page

Petrol, Çin'in ekonomiyi desteklemek için politika faiz oranlarını düşürmesiyle yükseldi

Petrol fiyatları Salı günü, Çin'in hızlı bir ekonomik toparlanmayı desteklemek için beklenmedik bir şekilde üç ay içinde ikinci kez temel politika faiz oranlarını düşürmesiyle yükseldi, ancak ülkeden gelen durgun ekonomik veriler kazançları sınırladı.

Brent ham petrol vadeli işlemleri 11 sent veya %0.1 yükselerek 0414 GMT'de varil başına 86.32 dolardan işlem görüyor. ABD West Texas Intermediate ham petrolü 7 sent, yine %0,1 artışla varil başına 82,57 dolara yükseldi.

Çin Halk Bankası'nın (PBOC) bazı finansal kurumlara verdiği 401 milyar yuan (55,25 milyar $) değerindeki bir yıllık orta vadeli borç verme imkanı (MLF) kredilerinin oranını 15 baz puan düşürerek 2,65'ten %2,50'ye indirmesinin ardından fiyatlar yükseldi. %.

PBOC çevrimiçi bir bildiride, nakit enjeksiyonunun "bankacılık sistemi likiditesini makul ölçüde bol tutmak" için vergi ödemeleri de dahil olmak üzere faktörleri etkisiz hale getirmek için olduğunu söyledi.

ING bankasının bölgesel araştırma başkanı Robert Carnell bir notta, "Piyasa, PBoC'nin tekrar gevşemeden önce Eylül ayına kadar beklemesini bekliyordu ve bugünkü kesintiler, yetkililerin makroekonominin durumuyla ilgili endişelerinin arttığını gösteriyor" dedi.

Çin'in Salı günü yayınlanan sanayi üretimi ve perakende satış verileri, ekonominin geçen ay daha da yavaşladığını gösterdi, bu da zaten sendeleyen büyüme üzerindeki baskıyı artırdı ve yetkilileri faaliyeti desteklemek için temel politika faizlerini düşürmeye sevk etti.

Zayıf makroekonomik verilere rağmen, Çin'in petrol iştahı direnç gösterdi. Temmuz ayında ülkenin rafineri üretimi, rafinerilerin yurt içi yaz seyahati talebini karşılamak ve yakıt ihraç ederek yüksek bölgesel kar marjlarını nakite çevirmek için üretimi yüksek tutmasıyla bir önceki yıla göre %17,4 arttı.

Petrol fiyatlarına da destek veren Japonya ekonomisi, hızlı otomobil ihracatı ve turist girişlerinin COVID sonrası yavaşlayan tüketici toparlanmasından kaynaklanan engeli dengelemeye yardımcı olması nedeniyle Nisan-Haziran döneminde beklenenden çok daha hızlı büyüdü.


Bu arada, Pazartesi günü Energy Information Administration verilerine göre, ABD'nin en çok şeyl üreten bölgelerinden gelen petrol ve doğal gaz üretimi, Eylül ayında art arda ikinci ayda Mayıs ayından bu yana en düşük seviyelere düşecek.

Düşen ABD üretimi, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve OPEC+ olarak bilinen müttefiklerinin üretimi kısması nedeniyle küresel petrol arzındaki sıkışıklığı şiddetlendirebilir.21 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page