top of page

Petrol, Çin'in görünümü ve Türkiye'deki deprem sonrası arz endişeleriyle yükseldi

Petrol fiyatları, Çin'de talebin toparlanmasına ilişkin iyimserlik ve Türkiye'de meydana gelen depremin ardından büyük bir ihracat terminalinin kapanmasının ardından yaşanan arz sıkıntısına ilişkin endişeler nedeniyle Salı günü üst üste ikinci seansında yükseldi.
Brent ham petrol vadeli işlemleri 82 sent veya %1,01 artışla varil başına 81,81 ABD dolarına yükselirken, West Texas Intermediate vadeli işlemleri 82 sent veya %1,11 artışla varil başına 74,93 ABD dolarına yükseldi.
OANDA analisti Edward Moya, "Ham fiyatlar, Çin'in toparlanmasının durağanlaşacağı beklentileri ve Türkiye'yi harap eden depremin arz kesintileri nedeniyle yükseliyor" dedi.
Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) başkanı Pazar günü yaptığı açıklamada, bu yılki küresel petrol talebindeki artışın yarısının Çin'den gelmesini beklediğini belirterek, jet yakıtı talebinin arttığını da sözlerine ekledi.
Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan, özellikle Çin'den gelen petrol talebinde toparlanma beklentileri arasında, Asyalı alıcılar için amiral gemisi ham petrol fiyatlarını altı ay sonra ilk kez artırdı.
Türkiye'nin Ceyhan'daki 1 milyon varil/gün (bpd) petrol ihracat terminalindeki operasyonlar, bölgeyi vuran büyük bir depremin ardından durduruldu. Azeri ham petrolünü uluslararası piyasalara ihraç eden BTC terminali 6-8 Şubat tarihlerinde kapalı olacak.
Sidney'deki ANZ bankasının kıdemli emtia stratejisti Daniel Hynes, Norveç'in Kuzey Denizi bölgesindeki Johan Sverdrup petrol sahasının 535.000 varillik 1. Aşamasının fiyatların ana itici gücü olduğuna da işaret etti.

Analistler, petrol piyasalarının ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell'ın Çarşamba günü yapacağı konuşmayı yakından izleyeceğini söyledi. Faiz oranı artışları tipik olarak doları güçlendirir ve bu da ham petrolü Amerikalı olmayan alıcılar için daha pahalı hale getirebilir.
CMC Markets analisti Tina Teng, "Petrol fiyatlarındaki toparlanma, Fed Başkanı'nın gelecekteki faiz artırım patikası hakkında daha fazla ipucu verebileceği yarınki Fed Powell'ın konuşması öncesinde temkinli bir hareket gibi görünüyor" dedi.


2 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page