top of page

Petrol, Çin'in talebinin kırılgan görünmesiyle ikinci haftayı da düşüşle geçirdi

Petrol, Orta Doğu'nun rahatlayacağına dair endişelerin artması ve Çin'in talebinin kırılgan görünmesiyle ikinci haftayı da düşüşle geçirdi


Petrol fiyatları Cuma günü çok az değişiklik gösterdi ancak önemli bir üretim bölgesi olan Orta Doğu'daki çatışmaların yol açtığı arz korkularının azalması ve dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı Çin'e yönelik talep görünümünün devam etmesiyle ikinci haftayı da kayıplarla geçmeye yöneldi. bulutlu.

Brent ham vadeli işlemleri GMT 05:05 itibariyle 29 sent veya %0,3 artışla varil başına 87,14 dolara yükselirken, ABD Batı Teksas Orta vadeli ham petrol vadeli işlemleri 36 sent veya %0,4 artışla varil başına 82,82 dolara ulaştı.

IG piyasa stratejisti Yeap Jun Rong, "Piyasalar, Fed'in faiz artırım sürecini tamamlayacağı umudunun tadını çıkarmaya devam ederken, petrol fiyatları iyileşen risk ortamını daha da yükseltmeyi başardı" dedi.

Yeap, "Bununla birlikte, Çin'in PMI'ı talebin canlanacağına dair pek bir inanç sağlamadığı için bu hafta petrol talebi görünümüyle ilgili hala bazı çekinceler var" diye ekledi.

Çin'in imalat faaliyeti Ekim ayında beklenmedik bir şekilde daraldı. Ulusal İstatistik Bürosu'nun Çarşamba günü yayınladığı verilere göre, resmi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Ekim ayında 50,2'den 49,5'e düşerek genişlemeden kaynaklanan daralmayı sınırlayan 50 puanlık seviyenin altına geriledi.

Cuma günü yapılan bir özel sektör anketi, Çin'in hizmet faaliyetinin Ekim ayında biraz daha hızlı büyüdüğünü, ancak satışların son 10 ayın en düşük oranında büyüdüğünü ve iş güveninin azalmasıyla istihdamın durgunlaştığını gösterdi.

Bu arada, İsrail güçlerinin Perşembe günü Gazze Şeridi'nin ana şehri olan Gazze şehrini kuşatması ve Hamas'a yönelik saldırıda jeopolitik kaygıların odağında kalmayı sürdürdüğü, ancak Filistinli militan grubun yer altından vur-kaç saldırılarıyla bu saldırılara direndiği belirtildi. tüneller.

Beyaz Saray, insanların Gazze'den güvenli bir şekilde çıkmasına ve insani yardımın içeri girmesine izin verilmesine yardımcı olmak için İsrail-Hamas çatışmasında bir dizi duraklamanın araştırıldığını söyledi.

Her iki gösterge de Perşembe günü varil başına 2 dolardan fazla yükseldi, ancak Brent Cuma itibarıyla haftalık yaklaşık %4'lük kayıplar kaydetme yolunda ilerlerken, WTI geçen haftaya göre %3 daha düşük kapanış yapacak gibi görünüyordu.

ABD Federal Rezervi Çarşamba günü faiz oranlarını sabit tutarken, İngiltere Merkez Bankası faiz oranlarını 15 yılın zirvesinde tuttu. Piyasalarda risk iştahının bir miktar geri dönmesiyle birlikte istikrarlı oranlar petrol fiyatlarını destekledi.


Arz tarafında ise, analist beklentilerine göre, en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan'ın gönüllü petrol üretimi kesintisini Aralık ayına kadar günde 1 milyon varil olarak uzatacağını yeniden onaylaması bekleniyor.

Bu arada, günün ilerleyen saatlerinde ABD petrol sondaj kulesi sayım verilerinin gelecek üretime dair bir gösterge olarak kullanılması bekleniyor.

10 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page