top of page

Petrol, Çin'in talep beklentileriyle yükseldi; Rusya belirsizliği ağır basıyor

Petrol vadeli işlemleri, Çin'in talebinin iyileşmesine ilişkin umutlarla Çarşamba günü hafifçe yükselirken, Batı'nın Rusya petrol fiyatlarına üst sınır koymasının nasıl sonuçlanacağına ilişkin belirsizlik, bir önceki seanstaki keskin düşüşün ardından piyasaları gergin tuttu.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, bir önceki işlem seansında 2022'de ikinci kez 80 doların altına düştükten sonra, 0416 GMT'de 13 sent veya %0,16 artışla varil başına 79,48 dolara yükseldi.

ABD ham petrol vadeli işlemleri önceki kayıplarını geri aldı ve varil başına 74.25 dolarda bir önceki kapanışa göre sabit kaldı.

Brent'in Salı günü düşüşü, bu yıl 62$ aralığında işlem gören fiyatlarda Eylül sonundan bu yana görülen en büyük günlük düşüş oldu.

Artan Çin talebine ilişkin beklentiler, ülke art arda iki gün boyunca daha az yeni COVID-19 enfeksiyonu yayınladığından, olumlu bir itici güç olmaya devam etti.

CMC Markets piyasa analisti Leon Li, "Çin, talebi artırabilecek COVID-19 kısıtlamalarını hızla gevşetti" dedi.

Çin yuanı , yatırımcıların beklenenden çok daha zayıf olan ihracat ve ithalat verilerini umursamamaları ve hırpalanmış ekonomiyi canlandırabilecek daha fazla COVID-19 hafifletme önlemleri hakkında bir hükümet duyurusu beklemeleriyle Çarşamba günü ABD doları karşısında da güçlendi.

API rakamlarına göre ABD ham petrol stoklarında yaklaşık 6,4 milyon varillik olası bir düşüş de arz cephesinde bir miktar hissi destek verdi.

Bununla birlikte, Rus petrolündeki fiyat üst sınırının arz üzerinde nasıl oynayacağına ilişkin belirsizlik oynaklığa katkıda bulundu. Vedomosti gazetesinin Çarşamba günü bildirdiğine göre Rusya, Batılı güçlerin koyduğu tavan fiyatlara karşı bazı ülkelere petrol satışını yasaklamak ve ham petrolünü satacağı maksimum indirimleri belirlemek de dahil olmak üzere üç seçeneği değerlendiriyor.

Rystad Energy'nin kıdemli başkan yardımcısı Claudio Galimberti, "Bugün piyasalarda hala tonlarca belirsizlik var" dedi ve Rusya'daki ham petrol üretimindeki düşüşün önceki beklentiler kadar büyük olmayabileceğini de sözlerine ekledi.

Bazı zayıflıklar, daha güçlü bir dolar ve Asya borsalarındaki temkinli faaliyete bağlandı.

Wall Street kriterleri de Salı günü, Federal Rezerv faiz artışlarının yönüne ilişkin belirsizlik ve yaklaşmakta olan bir durgunluk konuşması üzerine düştü.

Bu korkular, güçlü ekonomik veriler veya diğer politika yapıcılardan gelen şahin sinyaller tarafından ateşlendi.

Petrol fiyatları üst üste üç seanstır %1'den fazla düştü ve bu yılki kazanımlarının çoğundan vazgeçti.


Vadeli fiyatların peşin fiyatlardan daha yüksek olduğu bir kontango fiyat yapısının ortasında piyasa dibe vurursa, alıcıların geri gelebileceğine dair bir miktar iyimserlik devam etti.

OANDA'nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya, "Enerji tüccarları düşüşleri güvenle satın almıyorlar, ancak mevcut satış (ABD ham petrolü) fiyatları Biden yönetiminin 70 dolar bölgesindeki SPR'yi yeniden doldurabileceği seviyelere yaklaştırırsa alacaklar" dedi. ABD Stratejik Petrol Rezervine atıfta bulunan bir müşteri notunda.10 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page