top of page

Petrol, Çin'in talep iyimserliğinin resesyon korkularını bırakmasıyla haftalık kazancına yöneldi

Petrol fiyatları Cuma günü düştü, ancak ABD'de artan ham petrol stoklarının ve Avrupa'da sıkılaşan para politikasının getirdiği durgunluk endişelerinin Çin'in talep toparlanmasına ilişkin tazelenen iyimserlikle birlikte haftalık kazancına hazırlanıyor.

Brent ham petrol vadeli işlemleri 31 sent veya %0.4 düşüşle 0412 GMT'de varil başına 84.44 $'a geriledi. ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri 29 sent düşüşle yine %0.4 düşüşle varil başına 77.87 dolardan işlem gördü.

Petrol fiyatlarındaki gerileme, euro bölgesi enflasyonunun geçen ay beklenenden daha az düşmesiyle geldi ve bu da Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) daha fazla faiz artırımına gideceğine dair beklentileri artırdı.

ECB Başkanı Christine Lagard Perşembe günü, merkez bankasının 16 Mart'ta faiz oranlarını hala yarım puan artırmayı düşündüğünü doğruladı. Piyasalar ayrıca Mayıs ayında bir başka 50 baz puanlık zammı fiyatlıyor.

Brent, bu hafta şimdiye kadar yaklaşık %1,5 yükseldi ve art arda ikinci haftalık kazanç rotasında yer alırken, WTI, dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alan Çin'deki yakıt talebinde güçlü büyüme umutlarıyla önceki haftaki küçük kaybından toparlanarak yaklaşık %2 yükseldi. en büyük petrol ithalatçısı.

Haitong Futures'tan analistler, "Talep tarafındaki olumlu işaretler, piyasa duyarlılığını iyileştirerek, petrolün güçlü ABD istihdam verilerinin ardından güçlü dolardan gelen baskılara dayanmasını sağladı" dedi.

Dolar endeksi, verilerin işsizlik maaşı için yeni başvuruda bulunan Amerikalıların sayısının geçen hafta yeniden düştüğünü göstermesiyle Perşembe günü %0,5 yükseldikten sonra Cuma günü hafif düşüş kaydetti.

Daha güçlü bir dolar, petrolü diğer para birimleri sahipleri için daha pahalı hale getiriyor.

Çin'de Cuma günü yapılan bir özel sektör anketine göre, zorlu COVID-19 kısıtlamalarının kaldırılmasının müşteri talebini canlandırmasıyla hizmet sektöründeki faaliyet Şubat ayında altı ayın en hızlı temposunda genişledi.

Çin'deki imalat faaliyeti de geçen ay on yıldan fazla bir sürenin en hızlı temposunda büyüyerek yakıt talebinin toparlanmasına ilişkin beklentileri güçlendirdi. Çin'in Rus petrolünün deniz yoluyla ithalatı bu ay rekor seviyeye ulaşacak.

ABD ham petrolünün rekor ihracatı, yapıyı son haftalara göre daha düşük tuttuğundan , piyasa, ABD'de art arda 10. hafta ham petrol stok artışlarını umursamadı .


Rusya'nın Mart ayında petrol ihracat kesintilerini Şubat ayına göre %25'e kadar derinleştirme planı da petrol fiyatlarının yükselmesine yardımcı oldu.

ANZ analistleri Daniel Hynes ve Soni Kumari Cuma günü, "ABD'den mütevazı bir arz artışı, gerileyen Rusya arzı ve güçlü talep, 2023'ün ikinci yarısında daha yüksek petrol fiyatlarının yolunu açmalıdır."
4 görüntüleme0 yorum
bottom of page