top of page

Petrol, Çin'in talep korkularının sıkılaşan arz görünümünü dengelemesiyle düştü

Petrol fiyatları, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı Çin'deki durgun talep toparlanmasına ilişkin korkuların, en büyük ihracatçılar Suudi Arabistan ve Rusya'nın üretimi kısmasıyla daha sıkı arz beklentisini dengelemesiyle Perşembe günü Asya ticaretinde düştü.

Brent ham petrolü vadeli işlemleri, önceki gün %0,5 yükseldikten sonra 25 sent veya %0,3 düşerek 0400 GMT'de varil başına 76,40 $'a geriledi.

ABD West Texas Intermediate ham petrolü, Brent'in hafta başındaki kazanımlarını yakalamak için Çarşamba günü tatil sonrası ticarette %2,9 artışla kapattıktan sonra, 7 sent veya %0,1 düşerek varil başına 71,72 $'a geriledi.

IG piyasa stratejisti Yeap Jun Rong, "Geçtiğimiz aylarda arz kesintisi çağrılarına rağmen, talep görünümüne ilişkin süregelen ihtiyatlar yukarı yönlü bir sınır koymaya devam ederken, petrol fiyatları büyük ölçüde değişken bir model içinde kilitli kaldı" dedi.

Yeap, "Yakın vadede, boğaları biraz ikna etmek için 80.00 $ seviyesinin üzerinde bir hareket gerekebilir" diye ekledi.

Talep endişeleri, küresel makroekonomik ters rüzgarlar ve merkez bankalarının faiz oranlarındaki artışların yanı sıra, pandemi kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından Çin'in yavaş ekonomik toparlanmasına ilişkin oyalandı.

Çarşamba günü yapılan bir özel sektör anketine göre, Çin'in hizmet faaliyeti, talep görünümünü baskılayarak, Haziran ayında beş ayın en yavaş hızında genişledi ve zayıflayan talep, pandemi sonrası toparlanma ivmesini baskıladı.

Nomura Securities'in kıdemli ekonomisti Tatsufumi Okoshi, "Çin'in ekonomik büyümesinin hızı ve yakıt talebindeki iyileşme konusundaki belirsizlik nedeniyle yukarı yönlü sınırlı görünüyor," dedi ve WTI'nin gelecekte varil başına 65 ila 75 $ aralığında kalacağını tahmin etti.

Amerikan Petrol Enstitüsü rakamlarına atıfta bulunan piyasa kaynaklarına göre, ABD ham petrol stokları 30 Haziran ile biten haftada yaklaşık 4,4 milyon varil düşerken, benzin ve distilat stokları arttı. Analistler, Reuters anketine göre ham petrol stoklarında yaklaşık 1 milyon varil düşüş bekliyorlardı.


ABD envanterlerine ilişkin hükümet verileri Perşembe günü saat 11:00 EDT'de (1500 GMT) açıklanacak.

Suudi enerji bakanı Prens Abdülaziz bin Salman Çarşamba günü, piyasayı desteklemek için "gerekli olan her şeyi" yapacak olan OPEC+ ittifakının bir parçası olarak Rusya-Suudi petrol işbirliğinin hala güçlü bir şekilde devam ettiğini söyledi.


11 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page