top of page

Petrol,Çin'in talep toparlanma umutları ve muhtemelen değişmeyen OPEC+ üretim politikasıyla yükseldi

Ham petrol, Çin'de talebin toparlanmasına ilişkin iyimserlik ve büyük petrol üreticilerinin muhtemelen değişmeyecek olan üretim kesintisi kararının küresel durgunluk endişelerini dengelemesiyle Çarşamba günü yükseldi.
Brent ham petrolü önceki seansta %2,3 düştükten sonra 22 sent veya %0,3 artışla 0501 GMT itibariyle varil başına 86,35 $'a yükseldi. ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü, Salı günü %1,8'lik düşüşün ardından 13 sent veya %0,2 artışla varil başına 80,26 $'a ulaştı.
Nissan (OTC: NSANY ) Securities araştırma genel müdürü Hiroyuki Kikukawa, "Çin'in yakıt talebinin yılın ikinci yarısında toparlanacağına dair beklentiler artıyor ve muhtemelen piyasa duyarlılığını destekleyecek" dedi .
Bank of America'dan (NYSE: BAC ) analistler, Çin ekonomisinin yeniden açılmasının önümüzdeki 18 ay boyunca büyük bir bastırılmış talep dalgasını serbest bırakabileceğini söyledi.
Arz tarafında, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC+ olarak bilinen müttefiklerinin üretim kotalarını korumaları beklendiğinden, hacimler orta vadede sabit kalmalıdır.
Beş OPEC+ kaynağı Salı günü yaptığı açıklamada, bir OPEC+ panelinin üretici grubun mevcut petrol üretim politikasını önümüzdeki hafta toplandığında onaylamasının muhtemel olduğunu, çünkü Çin'in talebinin artması umutlarının enflasyon ve küresel ekonomiye ilişkin endişelerle dengelendiğini söyledi.
Ekim ayında OPEC+, daha zayıf bir ekonomik görünüm nedeniyle üretimi Kasım'dan 2023'e kadar günde 2 milyon varil düşürmeye karar verdi.
Bununla birlikte, petrol fiyatlarındaki artışlar, piyasanın Salı günü oturmasının ardından bildirilen ABD petrol stoklarında beklenenden daha büyük bir artışla sınırlandı.
Amerikan Petrol Enstitüsü verilerine dayanan piyasa kaynaklarına göre, ABD ham petrol stokları 20 Ocak'ta sona eren haftada yaklaşık 3,4 milyon varil arttı. Bu, Pazartesi günü yapılan bir ön Reuters anketinde yaklaşık 1 milyonluk bir yapı için tahminin üç katıydı.
Ancak Nissan'dan Kikukawa, "Birkaç hafta önce Amerika Birleşik Devletleri'nde meydana gelen arz kesintilerinin yalnızca önümüzdeki birkaç haftadaki verileri etkileyeceği için" yapının geçici olmasını bekliyor.
ABD Enerji Bilgi İdaresi'nden alınan resmi veriler Çarşamba günü daha sonra yayınlanacak.
Kikukawa, WTI'nin önümüzdeki haftalarda varil başına 75 ila 85 dolar aralığında işlem görmesini bekliyor.
Piyasalar ayrıca, daha fazla alım satım ipucu için merkez bankalarının faiz oranı kararlarını izliyor.
IG'de piyasa analisti Yeap Jun Rong bir notta, "Görünüşe göre mevcut karartma döneminden gelen şahin Fed yorumlarının olmaması, risk duyarlılığı için önemli bir çıkıntıyı şimdilik ortadan kaldırdı ve büyümeye yeniden ivme kazandırdı" dedi.

Analist, yatırımcıların ABD Federal Rezervinin önümüzdeki hafta toplanacak olan "enflasyon ve büyümedeki son aşağı yönlü sürprize tepki verip vermeyeceğini" görmeyi beklediklerini de sözlerine ekledi.
Çarşamba günkü veriler, Avustralya enflasyonunun geçen çeyrekte seyahat ve elektrik maliyetlerinin artmasıyla 33 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını gösterdi; bu, ülkenin merkez bankasının gelecek ay faiz oranlarını tekrar yükseltmesi için durumu artıran şok bir sonuç.


12 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page