top of page

Petrol, Çin'in talep umutları ve azalan banka krizi korkuları ile yükseldi.

Çin ekonomik verilerinin talebin toparlanmasına yönelik umutları desteklemesi ve daha geniş piyasalardaki endişelerin yeni bir mali krizin hafiflemesiyle, petrol bir önceki seansta üç ayın en düşük seviyesini gördükten sonra Çarşamba günü neredeyse %1 arttı.

Çarşamba günü açıklanan rakamlara göre, Çin'in ekonomik faaliyeti, sıkı COVID-19 sınırlama önlemlerinin sona ermesinin ardından tüketim ve altyapı yatırımlarının toparlanmayı desteklemesiyle 2023'ün ilk iki ayında toparlandı.

Petrol komisyoncusu PVM'den Stephen Brennock, "Tüccarlar Çin'den gelen olumlu makro verileri sevindirirken, petrol fiyatları bu sabah zemin kazanıyor" dedi.

Brent ham petrolü 54 sent veya %0,7 artışla 0915 GMT itibariyle varil başına 79,99 dolara ulaştı. ABD West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri (WTI) 76 sent veya %1.1 artışla 72.09$'a yükseldi.

Salı günü, Silikon Vadisi Bankası'nın (SVB) geçen haftaki çöküşünün ve diğer ABD bankalarının iflaslarının yakıt talebini baskılayan yeni bir finansal krizi tetikleyebileceği korkusuyla her iki gösterge de %4'ten fazla düşerek üç ayın en düşük seviyesine indi.

Analistler, bu korkuların Çarşamba günü hafiflediğini söyledi. Beklentilerle uyumlu gelen ABD enflasyon verileri, Federal Rezerv'in gelecek haftaki toplantısında daha küçük bir faiz artırımına gideceğine dair bahisleri destekleyerek, havayı da destekledi.

Zaye Capital Markets baş yatırım yetkilisi Naeem Aslam, "Yatırımcılar ve tüccarlar bugün kendilerini daha rahat hissediyorlar" dedi.

Çarşamba günü, Uluslararası Enerji Ajansı'nın en son aylık raporu, Çin'den gelen petrol talebinin artacağını işaret ederken, bir gün önce OPEC, 2023 için Çin talep tahminini yükseltmişti.

Önümüzdeki diğer veri noktalarında yatırımcılar, Amerikan Petrol Enstitüsü endüstri grubu tarafından Salı günü bildirilen ham petrol stoklarındaki 1,2 milyon varillik artışı doğrulayıp doğrulamadığını görmek için Çarşamba günü daha sonra açıklanacak resmi ABD envanter verilerini izleyecekler.


3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page