top of page

Petrol, Çin'in talep umutlarıyla yükseldi; Yaklaşan ABD enflasyon verileri kazançları sınırladı

Petrol fiyatları, ABD'den gelecek enflasyon verileri öncesinde sınırlı olsa da, Çin'in talep görünümünün iyileşmesiyle bir önceki seansta elde ettiği kazançların üzerine çıkarak Perşembe günü yükseldi.
Brent ham petrolü 16 sent veya %0.2 artışla varil başına 82.83 ABD dolarına yükselirken, ABD West Texas Intermediate ham petrolü de 13 sent veya %0.2 artışla varil başına 77.54 dolara ulaştı.
Her iki kriter de Çarşamba günkü oturumda, küresel ekonomik görünümün iyileşmesine yönelik umutlar ve yaptırımların Rusya'nın ham petrol üretimi üzerindeki etkisine ilişkin endişelerle %3 arttı. [VEYA]
CMC Markets analisti Tina Teng, "Çin, COVID politikasındaki U dönüşü sırasında talep görünümü iyileştiğinden, Ay Yeni Yılı tatili öncesinde ham petrol stoklarını hızlandırıyor " dedi.
En büyük petrol ithalatçısı Çin, sıkı COVID-19 kısıtlamalarının sona ermesinin ardından ekonomisini yeniden açıyor ve bu da 2023'te yakıt talebinin artacağına dair iyimserliği artırıyor.
Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, COVID-19 kısıtlamalarından kaynaklanan üretim ve lojistik kesintilere rağmen, sanayi üretiminin 2022'de bir önceki yıla göre %3,6 artmasının beklendiğini söyledi.
Vortexa'da APAC analiz başkanı Serena Huang, "Petrol piyasasında Çin'in yeniden açılmasıyla beslenen iyimserlik devam ediyor ve Çin Yeni Yılı yaklaşırken artan seyahatler benzin ve jet yakıtı talebini desteklemeli" dedi.
Seyahat veri şirketi ForwardKeys Perşembe günü yaptığı açıklamada, Çin'in geçen yılın aynı dönemine göre %192'lik bir sıçramaya rağmen, ülkenin sınırlarını yeniden açacağını açıklamasından sonraki hafta şimdiye kadar Çin'in giden uçuş rezervasyonlarının yalnızca pandemi öncesi seviyelerin yalnızca %15'inde olduğunu söyledi.
Ancak CMC Market'ten Teng, yaklaşan ABD enflasyon verilerinin petrol için önemli bir risk faktörü olduğunu da sözlerine ekledi. Bu, tüccarların Perşembe günü açıklanacak veriler öncesinde temkinli olmalarına neden oluyor.
Ekonomistler, ABD çekirdek tüketici fiyatlarındaki artışın, bir önceki ayki %6'dan Aralık ayında yıllık %5,7'ye yavaşlamasını bekliyorlar. Aylık bazda manşet enflasyon sıfırda görünüyor.
Buna ek olarak, Avrupa Birliği (AB) Ukrayna'nın işgali nedeniyle Moskova'ya karşı daha fazla yaptırım üzerinde çalışmaya devam ederken, piyasa Şubat ayında yürürlüğe girecek olan Rusya'nın akaryakıt ürünleri satışlarına yönelik ek kısıtlamaları destekliyor.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi, AB'nin Rusya'dan petrol ürünlerinin deniz yoluyla ithalatına 5 Şubat'ta getireceği yasağın, AB'nin Rusya'dan ham petrolün deniz yoluyla ithalatına Aralık ayında uyguladığı yasaktan daha yıkıcı olabileceğini söyledi.
Rus ham petrol satışlarına uygulanan uluslararası fiyat tavanı 5 Aralık'ta yürürlüğe girdi.


15 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page