top of page

Petrol, Çin'in toparlanması ve ABD'nin geri alım planının görünümü aydınlatmasıyla yükseldi

Petrol, Çin'in COVID-19 kısıtlamalarını gevşetmesi ve ABD'nin devlet rezervleri için petrolü geri alma kararının liderliğindeki talep toparlanması beklentisinin küresel durgunluk korkularına üstün gelmesiyle Pazartesi günü yükseldi.

Brent ham petrol vadeli işlemleri 74 sent veya %0,9 artışla 79,78 ABD Doları'na yükselirken, ABD West Texas Intermediate ham petrolü 74 sent veya %1 artışla 75,03 ABD Doları'na yükseldi.

ABD ve Avrupa merkez bankalarının olası durgunluk endişelerini ateşleyen faiz oranları artışına ilişkin şahin açıklamalarının ardından her iki gösterge de geçtiğimiz Cuma günü varil başına 2 dolardan fazla düştü.

Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı ve 2 numaralı petrol tüketicisi olan Çin, Pekin'in hareketlilik kısıtlamalarını gevşetmesinin ardından beklenen üç COVID-19 vaka dalgasından ilkini yaşıyor.

CMC Markets analisti Tina Teng, "COVID vakalarındaki artışa rağmen, yeniden açılan iyimserlik ve destekleyici politika, petrolün talep görünümünü iyileştiriyor" dedi.

Uydu veri şirketi Kayrros'a göre, Çin'in 'dinamik sıfır' COVID politikasına aniden son vermesi, ortalama jet yakıtı talebinin iki hafta içinde %75 veya günde yaklaşık 170.000 varil artmasıyla, sorunlu havacılık sektörüne yeni bir soluk getiriyor.

Cuma günü, Caixin haber kaynağı Çin'in, 6 Ocak'a kadar ülkenin ortalama günlük yolcu uçuşu hacmini 2019 seviyelerinin %70'ine çıkarmak amacıyla uçuşları artırmayı planladığını bildirdi.

Haitong Futures'tan analistler, "Piyasa, Çin'deki talebin yeniden başlamasının ilerlemesine odaklanacak... genel görünüm olumlu, ancak yakın vadede ciddi COVID durumu göz önüne alındığında toparlanma yolu yavaş ve inişli çıkışlı olabilir." dedi.

Çin'in üst düzey liderleri ve politika yapıcıları, ekonominin gelecek yılki gidişatını belirlemek için iki günlük kapalı bir toplantıda, Çin'in ayrıca 2023'te 17 trilyon dolarlık ekonomisini istikrara kavuşturmaya odaklanma ve temel hedeflere ulaşılmasını sağlamak için politika ayarlamalarını hızlandırma sözü verdiğini söyledi.

ING Bank Greater China baş ekonomisti Iris Pang, "Büyümenin ana araçları mali teşvik ve istikrarlı para politikaları olacak. Gelecek yıl GSYİH'nın yaklaşık %8'i kadar bir mali açık olmasını bekliyoruz" dedi.


ABD Enerji Bakanlığı'nın Cuma günü Stratejik Petrol Rezervi için gelecek yılın Şubat ayında teslim edilmek üzere ham petrolü geri almaya başlayacağına dair duyurusu da fiyatların daha güçlü olduğu görünümünü destekledi.

Bu, ABD'nin stoktan bu yılki 180 milyon varillik rekor salınımından bu yana ilk alımı olacak.5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page