top of page

Petrol, Çin'in toparlanmasıyla yükseldi, ancak küresel talep endişeleri ağırlığını koruyor

Petrol fiyatları Perşembe günü yükseldi ve dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin'deki güçlü ekonomik toparlanma işaretleriyle önceki iki seanstaki kazançlarını genişletti, ancak kazançlar ABD ham petrol stoklarındaki artış ve genel endişelerle sınırlı kaldı . Küresel talep.

Brent ham petrol vadeli işlemleri 12 sent veya %0,1 artışla 84,43 ABD Doları'na yükselirken, ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri 9 sent veya %0,1 artışla 77,78 Dolar'a yükseldi.

Şubat ayında Çin'deki imalat faaliyetinin on yıldan fazla bir sürenin en hızlı büyümesini gösteren verilerin ardından her iki sözleşme de bir önceki seansta yaklaşık %1 yükseldi ve katı COVID- 19 bordür.

Bununla birlikte, ABD'de art arda onuncu hafta ham petrol stoklarındaki artış, piyasanın kazançlarını sınırladı.

Enerji Bilgi İdaresi'nin bildirdiğine göre, ABD ham petrol stokları 24 Şubat'ta sona eren haftada 1,2 milyon varil artarak 480,2 milyon varile çıkarak Mayıs 2021'den bu yana en yüksek seviyesi oldu.

Reuters anketine katılan analistler, 500.000 varillik bir artış bekliyorlardı.

Bununla birlikte, ABD ham petrolünün rekor ihracatı, EIA'ya göre geçen hafta günde 5,6 milyon varile (bpd) yükselen sevkiyatlarla, yapıyı son haftalara göre daha küçük tuttu.

Analitik firması Vortexa'nın APAC analiz başkanı Serena Huang, petrolün kazanımlarını genel küresel talep görünümüne ilişkin belirsizliğin artmasıyla sınırladı ve fiyatları "büyük ölçüde değiştirmedi" dedi.

Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'da enflasyonun Şubat ayında beklenenden fazla artması ve alınan önlemlere rağmen gıda ve enerji fiyatlarının artmasının ardından Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faiz artırımına ilişkin beklentileri artıyor.

Bu, Avrupa'nın kilit ekonomileri olan Fransa ve İspanya'nın enflasyonda beklenmedik artışlar kaydetmesinin ardından geldi.

ABD'de imalat, Şubat ayında art arda dördüncü kez daraldı, ancak fabrika faaliyetinin istikrar kazanmaya başladığına dair işaretler vardı ve yeni siparişler 2-1/2 yılın en düşük seviyesinden geri çekildi.

OANDA'nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya bir notta, "Alman enflasyonu, ECB'nin sıkılaştırma döngüsünde daha agresif olması gerekeceğine dair endişeleri artırdı. ABD verileri, ekonominin hala yavaşladığını ancak bazı bölümlerin iyileştiğini gösteriyor" dedi.

"Petrol bir ticaret aralığında sıkışıp kalacak gibi görünüyor, ancak riskler açıkça yukarı yönde. Bazı tüccarlar, önümüzdeki Cuma günü tarım dışı istihdam raporundan sonra en yüksek oranın ne olacağını daha iyi anlayana kadar bekliyor olabilir."


Bu arada, Hindistan rafinerileri tarafından işlenen ham petrol, ülkenin Batılı ülkelerin kaçındığı Rus varil ithalatını artırmasıyla, Çarşamba günü yayınlanan geçici hükümet verilerine göre Ocak ayında rekor seviyelere ulaştı.

Dünyanın en büyük üçüncü petrol ithalatçısı ve tüketicisinde rafineri üretimi Ocak ayında günde 5,39 milyon varile ulaştı ve Reuters'in 2009'a kadar uzanan kayıtlarından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.2 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page