top of page

Petrol Çin'in umduğu gibi yatay seyrediyor, ABD borsalarındaki düşüş ekonomik kaygılarla mücadelede

ABD ham petrol stoklarında beklenenden fazla geri çekilme ve Çin talebine ilişkin umutların ABD'deki daha agresif faiz artışlarının ekonomik büyümeyi yavaşlatacağı ve petrol tüketimini azaltacağı endişeleriyle rekabet etmesiyle, Perşembe günü petrol fiyatları sabit kaldı .

Brent ham petrol vadeli işlemleri 2 sent artışla varil başına 82.68 dolara yükselirken, ABD West Texas Intermediate (WTI) vadeli işlemleri 1 sent düşüşle varil başına 76.65 dolara yükseldi.

Salı günü petrol vadeli işlemleri, ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell'ın merkez bankasının son güçlü verilere yanıt olarak faiz oranlarını muhtemelen beklenenden daha fazla artırması gerekeceği yönündeki yorumlarının ardından %3'ten fazla düştü ve Ocak başından bu yana en büyük günlük düşüşünü kaydetti.

DBS Bank baş enerji analisti Suvro Sarkar, "Petrol fiyatları, son zamanlarda Powell'ın şahin tavrının ve 25 baz puan yerine 50 baz puanlık bir artış olasılığının artmasının etkisi altında" dedi.

"Petrol fiyatları, bir yanda faiz artırımları ve enflasyon hedeflemesi ile diğer yanda yılın büyük bölümünde, en azından ilk yarısında Çin'in yeniden açılması arasındaki çekişmeye yakalanacak."

Çin'in ham petrol ithalatı 2023'ün ilk iki ayında bir yıl öncesine göre %1,3 düşerken, analistler, Pekin'in COVID-19 kontrollerini kaldırmasının ardından yakıt talebinin toparlandığının bir işareti olarak Şubat ayında hızlanan ithalata işaret ettiler.

Salı günü Houston'da düzenlenen bir konferansta, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü genel sekreteri, Çin'in petrol talebinin 2023'te günde 500.000 ila 600.000 varil artacağını ve örgütün "oldukça iyimser ve ihtiyatlı" olduğunu söyledi.

Bu arada, ABD Enerji Enformasyon İdaresi'nden (EIA) Çarşamba günü alınan veriler, ABD ham petrol stoklarının geçen hafta 1,7 milyon varil düşerek analistlerin 395.000 varil artış beklentilerini karşıladığını ve 10 haftalık stok artış serisini sona erdirdiğini gösterdi.

Bununla birlikte, talep endişelerine ek olarak, ABD benzin stokları, resmi verilere göre, analistlerin tahmin ettiği 1,9 milyon varil düşüşten daha az 1,1 milyon varil düştü ve damıtılmış ürün stoğu, 1 milyon varillik beklentilere kıyasla 138.000 varil arttı. düşüş.

OANDA kıdemli analisti Edward Moya bir notta, yılın ilk ham petrol çekişini açıklayan EIA envanter raporuna rağmen, kısa vadede ham talep belirsizliğinin "petrol fiyatlarını ağır tuttuğunu" söyledi.

"Çin'in toparlanmasının hız kazandığına dair net işaretler görene kadar, petrol fiyatları ağır kalmak istiyor gibi görünüyor."


7 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page