top of page

Petrol, Çin'in yeniden açılmasıyla %2'nin üzerinde yükseldi, OPEC üretimi sabit tuttu

OPEC son toplantısında üretimi sabit tutarken, daha fazla Çin şehrinin sıkı COVID karşıtı önlemleri gevşetmeye başlaması ve tam bir yeniden açılma umutlarını artırmasıyla petrol fiyatları Pazartesi günü keskin bir şekilde yükseldi.
Ekonomi merkezleri Şanghay ve Pekin de dahil olmak üzere birçok Çin şehri, geçen hafta bazı hareket ve test önlemlerini gevşeterek ülke çapında tersine dönme umutlarını artırdı. Raporlar, hükümetin önümüzdeki haftalarda böyle bir hamleyi duyurmayı planladığını da öne sürdü.
Çin'in dünyanın en büyük petrol ithalatçısı statüsü göz önüne alındığında, böyle bir senaryo ham petrol piyasaları için büyük ölçüde olumlu olacaktır. Sıkı COVID karşıtı politikaları nedeniyle ülkedeki azalan talep, bu yıl petrol piyasaları üzerindeki satış baskısının önemli bir kaynağı oldu.
Erken Asya ticaretinde Brent petrol vadeli işlemleri %2,3 artışla varil başına 87,38 dolara yükselirken, West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri %2,1 artışla varil başına 81,66 dolara yükseldi. Çin şehirleri bazı anti-COVID önlemlerini azaltmaya başladıkça ham petrol fiyatları da geçen hafta güçlü artışlar kaydetti.
Ülkenin enfeksiyonlarda günlük rekor artışlarla boğuştuğu göz önüne alındığında, Çin'de yaygın bir yeniden açılma hala uzak bir ihtimal gibi görünüyor.
Ancak tecrit önlemlerinin uygulanması, ülke çapında benzeri görülmemiş bir protesto dalgasını ateşledi ve bu, şimdi hükümeti bazı kaldırımları gevşetmeye itmiş gibi görünüyor.
Analistler, Çin'in yeniden açılmasının, özellikle ülke tecrit önlemlerini gevşettikten sonra enfeksiyonlarda daha büyük bir artışla karşı karşıya kalırsa, kısa vadeli dalgalanmalara yol açabileceği konusunda uyardı.
Yine de, Çin'in yeniden açılmasına ilişkin iyimserlik, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinden (OPEC+) mevcut petrol üretim seviyelerini koruyacağına dair sinyalleri büyük ölçüde dengeliyor .
Kartel, Ekim ayında üretimi günde 2 milyon varil azalttıktan sonra, durgun talep ve yavaşlayan ekonomik büyümenin ham petrol piyasası üzerindeki etkisini değerlendirmeye devam edeceğini söyledi.
Önde gelen üretici Rusya'nın da, Yedi Ülkeler Grubu'nun ülkenin ham petrol ihracatına varil başına 60 dolarlık bir tavan fiyat koymasının ardından arz kesintisi üzerinde kafa yorduğu görüldü.
Ham petrol piyasaları, yılın son toplantısı olan OPEC toplantısı beklentisiyle geçen hafta büyük dalgalanmalar kaydetmişti. Kartel , gelecekteki üretime karar vermek için yalnızca Şubat 2023'te toplanacak , ancak o zaman Çin'in yeniden açılması ve küresel ekonomik eğilimler hakkında çok daha fazla veriye sahip olacak.
Doların beklenenden güçlü gelen tarım dışı istihdam verilerinden çok az destek almasıyla, dolardaki zayıflık da ham petrol fiyatlarına fayda sağlıyor gibi göründü.
Piyasalar, büyük ölçüde Federal Rezerv'in önümüzdeki aylarda daha küçük faiz artırımları sinyali vermesine bağlı kalıyor. Merkez bankasının önümüzdeki hafta 2022'de son kez toplanması kararlaştırıldı

.

4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page