top of page

Petrol, Çin sınırının açılması talebin iyimserliğini artırmasıyla yükseldi

Petrol fiyatları, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin'de sınırların yeniden açılmasıyla Pazartesi günü tırmanarak akaryakıt talebindeki büyüme görünümünü destekledi ve küresel durgunluk endişelerini telafi etti.
Brent ham petrol vadeli işlemleri 90 sent veya %1.2 artışla 79.47 $'a yükselirken, ABD West Texas Intermediate ham petrolü 90 sent veya %1.2 artışla 74.67 $'a ulaştı.
Daha az agresif ABD faiz oranı artışları için umutlar, mali piyasaları canlandırıyor ve doları baskılıyor. Daha zayıf bir dolar, dolar cinsinden emtiaları diğer para birimlerini tutan yatırımcılar için daha uygun hale getiriyor.
Hem Brent hem de WTI geçen hafta %8'den fazla geriledi ve 2016'dan bu yana yılın başındaki en büyük haftalık düşüşlerini yaşadılar.
Phillip Futures'ın emtia üst düzey yöneticisi Avtar Sandu, "Çin'deki ekonomik yeniden açılma ve Federal Rezerv'in daha az agresif parasal sıkılaştırma beklentilerinin talebin toparlanması için olumlu bir ton oluşturmasıyla ham petrol fiyatları önceki haftanın kayıplarından toparlandı" dedi.
Çin, COVID-19 ile mücadelede "yeni bir aşamanın" parçası olarak, üç yıl sonra ilk kez hafta sonu sınırlarını açtı. Pekin, Ay Yeni Yılı sezonunda yurt içinde yaklaşık 2 milyar seyahatin beklendiğini, bunun geçen yılki hareketin neredeyse iki katı olduğunu ve 2019 seviyelerinin %70'ine toparlandığını söylüyor.
Havacılık veri sağlayıcısı Cirium'a göre, geçen hafta, havayolları sınırın açılmasının ardından uçuşlarını artırdıkları için Ocak ayı uluslararası koltuk kapasitelerini Çin'e ve Çin'den %9,5 artırdı.
Pazartesi günü petroldeki kazanımlara rağmen, Çinli yolcuların yoğun akışının COVID enfeksiyonlarında başka bir artışa neden olabileceğine dair endişeler devam ediyor.
Bu endişeler, gösterge niteliğindeki petrol vadeli işlemlerinin piyasa yapısına da yansıdı. Hem ön-ay Brent hem de WTI kontratları, cari fiyatların daha sonra teslim kontratlarının fiyatlarının altında olması durumunda, bu da piyasa için tipik olarak düşüş eğilimini gösteriyor.
ANZ analistleri bir notta, "Çin'in COVID-19 ile savaşı kötüleşirken piyasa hissiyatı olumsuz kaldı. Virüsle ilgili kısıtlamaların çoğunu kaldırmasına rağmen, ülke genelinde vakalardaki artış ekonomik aktiviteyi boğabilir."

Ham petrol , rafine ürünler ve doğal gaz için enerji vadeli işlemleri , tüccarların soğuk hava ve arz kıtlığı ve iptal edilen sözleşmeler hakkındaki yakın vadeli endişelerini yeniden gözden geçirmeleri nedeniyle Yeni Yıl'da düştü.
Enerji hizmetleri firması Baker Hughes Co Cuma günü yaptığı açıklamada, ABD enerji firmalarının geçen hafta faal petrol ve doğal gaz kulesi sayısını yedi azaltarak Eylül 2021'den bu yana en büyük haftalık düşüşü kaydettiğini söyledi.


3 görüntüleme0 yorum
bottom of page