top of page

Petrol, Çin umutları ve banka krizi korkularının sürmesiyle 15 ayın en düşük seviyesinden yükseldi.

Piyasalar olası bir bankacılık krizi konusunda gergin olsa da, Çin'deki ekonomik toparlanmaya ilişkin iyimser görünümün bu yıl talebin toparlanmasına yönelik bazı umutları artırmasıyla petrol fiyatları Perşembe günü 2021'in düşük seviyelerinden yükseldi.

Yatırım bankası Goldman Sachs, Çin'in bu yılın başlarında en çok anti-COVID kısıtlamalarını gevşetmesinin ardından gelişen eğilimleri gerekçe göstererek, Çin'in yıllık ekonomik büyüme görünümünü %5,5'ten %6'ya yükseltti.

Çin hükümetinin beklediği %5'lik büyümenin üzerinde olan tahmin, Çin'deki toparlanmanın ham petrol talebinin bu yıl rekor seviyelere çıkmasına yardımcı olacağı yönündeki beklentileri besledi.

Brent petrol vadeli işlemleri %0,2 artışla varil başına 73,86 dolara yükselirken, West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri 23:07 ET (03:07 GMT) itibariyle varil başına 67,74 dolarda sabitlendi. Her iki sözleşme de bu hafta yaklaşık %11 düştü ve Aralık 2021'den bu yana en zayıf seviyelerindeydi.

İsviçreli borç veren Credit Suisse Group AG'nin (SIX: CSGN ) zor durumdaki İsviçre Ulusal Bankası'ndan 54 milyar dolarlık bir kredi tesisi sağladığına dair haberler de, yaklaşan bir bankacılık krizine ilişkin bazı endişeleri hafifletti.

Ancak geçen hafta üç ABD bankasının iflas etmesiyle piyasalar, ekonominin geneline bulaşmasından korktu. Bu da potansiyel bir durgunluğun bu yıl petrol talebini ciddi şekilde azaltacağı endişelerini besledi .

Petrol fiyatları, küresel bir durgunluğun Çin talebindeki toparlanmayı büyük ölçüde dengeleyeceğine dair artan endişeler arasında bu yıl şimdiye kadar düştü. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü de geçtiğimiz günlerde böyle bir senaryoya karşı uyarıda bulundu.

Gece ticaretinde üç haftanın dip seviyelerinden toparlanan ABD Dolar Endeksi'ndeki toparlanma , güçlü doların uluslararası alıcılar için ham petrolü daha pahalı hale getirmesi nedeniyle petrol fiyatları üzerindeki baskıyı artırdı.

ABD ham petrol stoklarının 10 Mart haftasında beklenenden fazla büyüdüğünü gösteren veriler, yavaşlayan taleple ilgili endişeleri artırdı. ABD stokları, son 12 haftanın 11'inde artarak dünyanın en büyük ham petrol tüketicisinde potansiyel bir arz bolluğuna ilişkin endişeleri artırdı.

Goldman Sachs, Çin konusunda bir miktar iyimserliğin artmasına yardımcı olurken, geçen hafta ülkeden gelen karışık ekonomik okumalar, COVID döneminin en düşük seviyelerinden kademeli bir toparlanma gösterdi. Ocak-Şubat döneminde ülkeye yapılan petrol ithalatı da Covid-19 ile mücadele önlemlerinin kaldırılmasına rağmen düştü.

Hem ABD hem de Avrupa hükümetleri, yatırımcılara büyük borç verenler arasındaki istikrar konusunda güvence vermek için yarışırken, ham piyasalar doğrudan bankacılık sektöründeki herhangi bir yeni gelişmeye odaklanmış durumda.


12 görüntüleme0 yorum
bottom of page