top of page

Petrol, Çin ve kışa yönelik talep endişelerinin arz kesintilerinden kaynaklanan artışı telafi etmesi

Petrol fiyatları, kış mevsiminde yaşanan mevsimsel yavaşlama nedeniyle talebe ilişkin endişelerin ve Çin'e yönelik belirsiz ekonomik görünümün, Suudi Arabistan ve Rusya'daki üretim kesintilerinin uzatılması nedeniyle arzın sıkılaşacağı beklentilerine ağır basması nedeniyle Perşembe günü geriledi.

Brent ham vadeli kontratları dokuz seanslık galibiyet serisinin ardından 24 sent düşerek GMT 04:12'de varil başına 90,36 dolara geriledi. ABD Batı Teksas Orta ham petrol (WTI) vadeli işlemleri yedi seanslık yükselişin ardından 29 sent düşerek 87,25 dolara geriledi.

Her iki gösterge de, dünyanın en büyük iki petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan ve Rusya'nın gönüllü arz kesintilerini yıl sonuna kadar uzatmasının ardından hafta başında yükselişe geçmişti. Bunlar, birçok OPEC+ üreticisinin 2024 sonuna kadar devam edecek şekilde Nisan ayında kararlaştırdığı kesintilerin üstüne çıktı.

"Şu anda arz kısıtlamaları nedeniyle herhangi bir olumsuz faktör görmek bizim için gerçekten zor. Ancak dördüncü çeyrekte pazarın yazdan sonra petrol tüketimi açısından yoğun olmayan bir sezona yavaşlaması gibi olası talep risklerini de dikkate almamız gerekiyor. talep sona eriyor" dedi CMC Markets (LON: CMCX )' Şangay merkezli analist Leon Li.

Ağustos ayında genel ihracatın yıllık %8,8 ve ithalatın %7,3 daralmasıyla birlikte Çin'den gelen karışık veriler de fiyatları etkiledi; ancak ham ithalatı yıllık %30,9 arttı.

Li, ticaret verilerinin piyasa anketleriyle karşılaştırıldığında daha yavaş düşüşler göstermesiyle birlikte Çin verilerinin zayıflığının yavaşladığını ve Çin hükümetinin ayrıca finans ve emlak piyasalarında bir dizi politika artırıcı uygulamaya başladığını söyledi.

Ancak Çin'in talepteki toparlanma hızını değerlendirmek için henüz çok erken olduğunu ancak yine de Temmuz ayından daha iyi olmasının beklendiğini de sözlerine ekledi.

Suudi ve Rusya'nın kesintilerinin bir kısmını dengeleyebilecek İran ve Venezüella'nın artan petrol üretimine ilişkin endişeler de piyasayı kontrol altında tuttu.

"OPEC+ eylemi, İran'dan yaptırım uygulanan varillerin geri gelmesiyle kısmen baltalanıyor. İran'ın ham üretimi yılbaşından bu yana daha yüksek seyrederek Ocak ayındaki günlük 2,55 milyon varilden Temmuz ayında günde 2,83 milyon varile (bpd) ulaştı. " BMI araştırma analistleri bir raporda söyledi.

"Ayrıca, ABD'li yetkililerin Caracas'ın yeni başkanlık seçimleri düzenleme planlarında ilerleme kaydetmesi durumunda yaptırımları hafifletmeye yönelik teklifler hazırladığı bildirildiğinden, Venezüella üretim tahminlerimizde yukarı yönlü risk olduğuna da dikkat çekiyoruz" diye eklediler.


Destekleyici cephede, Amerikan Petrol Enstitüsü rakamlarını aktaran piyasa kaynaklarına göre, {{8849|ABD ham petrol stoklarının 1 Eylül'de sona eren haftada 5,5 milyon varil düşeceği tahmin ediliyor. [API/S'ler]

ABD Enerji Bilgi İdaresi'nin resmi envanter verileri Perşembe günü saat 11:00 EDT'de (1500 GMT) açıklanacak.9 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page