top of page

Petrol Önceki İki Seans Sırasında Düştükten Sonra Arz Endişelerinde Yükseldi

Asya'da petrol önceki iki seansta düştükten sonra arz endişeleriyle Perşembe sabahı yükseldi.
Brent petrol vadeli işlemleri 01:05 ET (0505 GMT) itibarıyla %0,51 artışla 101,20$'a yükseldi ve ham petrol WTI vadeli işlemleri %0,56 artışla 99,11$'a yükseldi. Her iki gösterge de Çarşamba günü 11 Nisan'dan bu yana en düşük seviyesinde kapandı. Düşüşler, sıkı küresel arza rağmen Salı günü dramatik bir düşüşü takip ediyor.
SPI Asset Management'ın yönetici ortağı Stephen Innes, "Petrol, üretim veya tüketimle ilgili çok az yeni bilgiyle birlikte kırılıyor" dedi.
“Yine de, artan talep ve hala şahin (ABD) Fed politika endişeleri nedeniyle emtia tüccarları çok riskten kaçınırken, durgunluk manşet riski piyasanın boynunda bir örs gibidir.”
Petrol fiyatları, küresel merkez bankalarının faiz oranlarını artırmasıyla metaller ve palmiye yağı gibi diğer emtiaların yanında geriledi ve bu da emtia talebini azaltabilecek bir durgunluk korkularını tetikledi.
ING'nin emtia araştırması başkanı Warren Patterson, resesyona atıfta bulunarak, “Piyasa bu senaryoda fiyatlanmaya başlıyor gibi görünüyor” dedi.
Arz tarafında yatırımcılar, bir Rus mahkemesi tarafından faaliyetin 30 gün süreyle askıya alınması talimatı verilen Hazar Boru Hattı Konsorsiyumu'nda (CPC) olası petrol arzı kesintisini değerlendiriyor. Küresel petrol arzının yaklaşık %1'ini yöneten CPC'de ihracat Çarşamba sabahı itibariyle hala devam ediyordu.
Amerikan Petrol Enstitüsü'nün Çarşamba günü yayınladığı ham arz verileri , 3.825 milyon varillik bir beraberlik gösterdi.
Yatırımcılar şimdi ABD Enerji Enformasyon İdaresi'nden günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak ABD ham petrol arz verilerini bekliyor .


4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page