top of page

Petrol, Şanghay'ın yeni kısmi COVID kilitlenmelerinin talep endişelerini artırmasıyla düşüyor

Petrol fiyatları Cuma günü düştü, ancak Şanghay'daki yeni COVID-19 karantina tedbirlerine ilişkin korkuların dünyanın en büyük tüketicisi olan Amerika Birleşik Devletleri'ndeki katı yakıt talebinden daha ağır basması nedeniyle üç ayın en yüksek seviyelerine dokunma mesafesinde kaldı.
Ağustos ayı Brent tipi ham petrol vadeli işlemleri 77 sent veya %0,6 düşüşle, bir önceki günkü %0,4'lük düşüşün ardından 0448 GMT itibarıyla varil başına 122,30$'a geriledi. ABD West Texas Intermediate Temmuz ayı ham petrolü, Perşembe günü %0.5 düşüşle 72 sent veya %0.6 düşüşle 120.79$'a geriledi.
Yine de, fiyatların son iki ayda genel olarak artmasıyla birlikte Brent, art arda dördüncü haftalık kazanç yolunda ilerliyor ve WTI, art arda yedinci haftalık artışa hazırlanıyor. Çarşamba günü her iki kriter de 8 Mart'tan bu yana en yüksek kapanışlarını, 14 yılın en yüksek yerleşimlerini işaret etti.
Fujitomi Securities Co Ltd. baş analisti Kazuhiko Saito, "Şangay'ın yeni pandemi kısıtlamaları Çin'deki taleple ilgili endişeleri artırdı" dedi.
Ancak kayıplar, ABD'nin katı yakıt talebi ve OPEC+ tarafından ham petrol üretimindeki yavaş artışla birlikte sıkı küresel arzın devam edeceği beklentileriyle sınırlandı" dedi.
Şanghay ve Pekin, Çin'in en büyük ekonomik merkezinin bazı bölümlerinin yeni tecrit kısıtlaması getirmesinin ve şehrin milyonlarca sakin için bir dizi toplu test açıklamasının ardından Perşembe günü yeni bir COVID uyarısına geri döndü.
Madhavi, "Şanghay ve Pekin'deki kısıtlamaların kaldırılmasıyla Çin'in talebi konusunda iyimser olmaya başladık ve Şanghay'daki belirli bölgeleri toplu testler için kilitlemeye yönelik son hareket, Çin'in COVID politikasında bir değişiklik olmadığını hatırlatıyor" dedi. Mehta, Kotak Menkul Değerler'de emtia araştırma analisti.
Yayılmayı sınırlamak için kısıtlamaları kullanmaya devam ederse, ekonomik faaliyet etkilenebilir” dedi.
Çin'in ham petrol ithalatı, rafineriler hala COVID-19 karantinaları ve geçen ay yakıt talebine ağırlık veren yavaşlayan ekonomi ile yüksek stoklarla mücadele ediyor olsa da, bir önceki yıldaki düşük bazdan Mayıs ayında yaklaşık %12 arttı.
Bu arada, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en yüksek yaz yakıt talebi, ham petrol fiyatlarını artırmaya devam ediyor.

"ABD'de yaz sürüş sezonu benzin ve dizel tüketiminde rekor artışlar görüyor, ancak düşük stokların yanında pompa fiyatlarındaki benzer artışlar, arz kesintisine ve talepte keskin bir düşüşle ilgili endişelere karşı savunmasız bir pazara işaret ediyor. Fitch Solutions'taki analistler bir notta, en yüksek talep mevsimi sona eriyor" dedi.
Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkeler, bir dizi stratejik rezerv salınımına giriştiler, ancak bunların küresel ham arzın çok yavaş artmasıyla sınırlı etkisi oldu.


7 görüntüleme0 yorum
bottom of page