top of page

Petrol, Şubat ayını kayıpla kapatmaya hazırlanıyor.

Şubat ayının son işlem gününde 82,27 dolardan işlem gören Brent petrol, bu ay %4’e yakın kayıp verdi.

ABD’de enflasyon öncü göstergelerinde yükseliş olması ve Ocak ayı ÜFE ile TÜFE oranlarının yeniden canlanmasıyla faiz artışı beklentileri artmaya başladı. Veriler öncesi Fed’in Mart’ta 25 baz puan faiz artışı yapmasının ardından bir süre faizleri sabit tutması, yıl sonuna doğru da faiz indirimine başlaması bekleniyordu. Enflasyonun yükselme eğiliminde olduğunu gösteren verilerin ardından piyasalar Fed’in Mart, Mayıs ve Haziran’da 25’er baz puanlık faiz artışı yapmasını bekliyor.

Piyasa beklentilerinde kısa sürede yaşanan bu keskin dönüşün etkisiyle dolar yükselişe geçti. Petrol de dolar baskısıyla bu ay 87 dolarda tutunamayarak 80 dolara doğru gerileme yaşadı.

Beklentiler değişti

Bu ay içinde faiz beklentilerinde değişiklik olmasıyla ABD tahvillerinde de satış yaşandı. Faiz ve dolar endeksi yükselişe geçti. Petrol bu gelişmeler karşısında dün 81,45 dolara gerilemesinin ardından bugün 82,27 dolardan işlem görüyor.

Haftanın devamında faiz fiyatlamasının büyük oranda tamamlanması dolar varlıklardaki oynaklığı azaltabilir. Petrolde ise Mart ayı başlangıcı bir miktar alıcılı olabilir.


13 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page