top of page

Petrol %1 düştü, ABD borç uyarısı arz endişelerini dengeledi

Petrol fiyatları, ABD'nin borç tavanı görüşmelerine ilişkin ihtiyat ve Çin'deki talep toparlanmasına ilişkin endişelerin Kanada ve OPEC+ üreticilerinden gelen düşük arz desteğini dengelemesiyle Pazartesi günü düştü.

Brent ham petrol vadeli işlemleri 73 sent veya %0,97 düşüşle varil başına 74,85 ABD Doları'na gerilerken, Temmuz vadeli ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü, daha aktif bir şekilde işlem gören kontrat, 73 sent veya %1,02 düşüşle 70,96 Dolar'a ulaştı.

Pazartesi günü sona erecek olan Haziran WTI kontratı 87 sent düşerek varil başına 70.68 dolara geriledi.

Petrol piyasası analiz sağlayıcısı Vanda (NASDAQ: VNDA ) Insights'ın kurucusu Vandana Hari, "Önümüzdeki günlerde bol miktarda dalgalanma ve borç tavanını yükseltmek için bir anlaşmaya varıldığında ham petrol fiyatlarında yukarı yönlü bir sıçrama bekliyorum" dedi.

Ancak diğer ekonomik ters rüzgarlar merkez sahneye döndükçe ham petrolün tavan payı bundan sonra sınırlı olacak” dedi.

Analistler, son haftalarda Çin'den gelen zayıf ekonomik veri raporlarının, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı ve 2 numaralı petrol tüketicisinde taleple ilgili endişelere yol açtığını söyledi.

Geçen hafta, Kanada Alberta'daki orman yangınlarının büyük miktarda ham petrol arzını durdurmasının ardından, her iki petrol kriteri de yaklaşık %2 artışla beş hafta içindeki ilk haftalık kazançlarını elde etti.

Goldman Sachs (NYSE: GS ) ve JP Morgan analistlerine göre, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC+ olarak bilinen Rusya dahil müttefikleri tarafından yapılan gönüllü üretim kesintilerinin etkisi de bu ay yürürlüğe girdikten sonra hissediliyor. söz konusu.

JP Morgan, grubun toplam ham petrol ve petrol ürünleri ihracatının 16 Mayıs'a kadar günde 1,7 milyon varil (bpd) düştüğünü belirterek, Rusya'nın petrol ihracatının muhtemelen Mayıs ayı sonunda düşeceğini de sözlerine ekledi.

Cumartesi günü, Yediler Grubu (G7) ülkeleri yıllık liderler toplantısında Rusya'nın petrol ve akaryakıt ihracatındaki fiyat tavanlarından kaçmasına karşı çabaları artırma sözü verdiler, "bu arada yayılma etkilerinden kaçınarak ve küresel enerji arzını sürdürürken", ancak bunu yapmadılar. Detayları sağlamak.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) İcra Direktörü Fatih Birol, bu tür artışların ham petrol ve petrol ürünleri arz durumunu değiştirmesinin beklenmediğini belirterek, ajansın şimdilik analizine bağlı kaldığını da sözlerine ekledi.

IEA, son aylık raporunda, talebin arzı günde yaklaşık 2 milyon varil gölgede bırakmasının beklendiği ikinci yarıda yaklaşmakta olan bir kıtlık konusunda uyarıda bulundu.

IG'nin Sidney merkezli analisti Tony Sycamore, "Ruslar Avrupa ve ABD yaptırımlarını aşmanın yollarını bulmada çok etkili olduğundan ve yaptırımların uygulanması zor olduğundan, yeni kısıtlamaların Rusya'nın petrol üretimini etkileyip etkilemeyeceğini göreceğiz" dedi.


Enerji hizmetleri firması Baker Hughes Co, ABD petrol kulesi sayısının 19 Mayıs'a kadar olan haftada 11 düşüşle 575'e gerileyerek Eylül 2021'den bu yana en büyük haftalık düşüş olduğunu söyledi. [RIG/U]

ING, "ABD sondaj faaliyetlerindeki yavaşlama, bu yılın ikinci yarısında büyük bir açık vermesi beklenen petrol piyasası için bir endişe kaynağı" dedi.

5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page