top of page

Petrol 100 Doları Geri Aldı, Potansiyel OPEC+ kesintilerinde Haftalık Kazançlar Görüyor

Petrol fiyatları Cuma günü toparlandı ve OPEC+'nın üretim kesintisi ihtimalinin İran kaynaklı arz bolluğuna ilişkin endişeleri dengelemesiyle haftayı yüksek kapatacak şekilde ayarlandı.
Londra'da işlem gören Brent petrol vadeli işlemleri %0.2 artışla varil başına 100.07$'a yükselirken, ham petrol West Texas Intermediate vadeli işlemleri saat 20:13 (00:13 GMT) itibarıyla %0.7 artışla 93.21$'a yükseldi. Brent ve WTI bu hafta sırasıyla %3,3 ve %2,6 kazanç elde etmeye ayarlandı.
ABD'li yetkililerin İran'la ülkeye fayda sağlayacak bir nükleer anlaşma imzalayacaklarını söylemelerinin ardından Perşembe günü fiyatlar düştü. Washington, bu hafta tasarının “nihai” taslağı olduğu söylenen şeye yanıt verdi ve İran'ın yanıtını bekliyor.
İran'ın anlaşmada önemli noktaları düşürdüğüne dair haberler de anlaşmanın yakında imzalanacağına dair spekülasyonları artırdı.
Ancak anlaşmanın piyasaya günde 1 milyon varilden fazla petrol salabileceğine dair korkular ham petrolü çökertse de, Suudi Arabistan'ın fiyatlardaki daha fazla kaybı engellemek için arzı keseceğini söylemesinin ardından fiyatlar hala haftalık kazançlara yöneldi.
Suudi Arabistan, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefikleri (OPEC+) aracılığıyla, üretim kesintilerinin İran arzının serbest bırakılmasıyla aynı zamana denk geleceğini ve ham petrol fiyatlarına desteği güçlendireceğini söyledi.
Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell'ın Wyoming'deki Jackson Hole Sempozyumu'na yapacağı konuşma öncesinde, bu hafta Amerikan ekonomisinin sağlığı da odak noktası oldu. Merkez bankası başkanının, Fed'in faiz oranlarını nasıl artıracağı ve enflasyonla nasıl mücadele edeceği konusunda planlar hazırlaması bekleniyor .
Artan enflasyon, benzin stok verilerinin bu haftaki görüşü ilerletmesiyle birlikte ABD yakıt talebini ciddi şekilde etkiledi .
Ancak ABD ekonomisine yönelik algı, ikinci çeyrek GSYİH verilerinin başlangıçta algılanandan daha küçük bir daralma gösterecek şekilde revize edilmesinin ardından bu hafta hafifçe iyileşti ve bu da büyümenin üçüncü çeyrekte kartlarda olabileceğini gösteriyor.
ABD ham petrol stokları da rekor seviyedeki ihracatın ortasında geçen hafta beklenenden fazla daraldı.

6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page