top of page

Petrol,14yılın zirvesinden çıktıktan sonra seğiriyor,ABD'nin Rus petrolünü yasaklamasına odaklanıyor

Petrol fiyatları Salı günü Brent tipi ham petrolün varil başına 125$'dan işlem görmesiyle, son seansta görülen 14 yılın en yüksek seviyesinin %10 altında işlem gördü ve Avrupalı ​​müttefiklerin olası bir petrol krizine katılmayı planlamadıklarının rahatlamasını yansıttı. ABD, Rusya'dan petrol ithalatını yasakladı.

Brent ham petrol vadeli işlemleri 2,01$ veya %1,63 artışla 126,35$'a kadar çıktıktan sonra 0440 GMT'de 125$'a yükseldi.

ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri 1.53$ veya %1.28 artışla varil başına 120$'a yükseldi.

Mumbai'deki Kedia Commodities direktörü Ajay Kedia, "Savaş durmadıkça, (Brent) fiyatları varil başına 156 ila 185 dolar arasında herhangi bir yere gidebilir" dedi.

Ancak Pazartesi günü geç saatlerde, fiyat artışlarını sınırlayan yetkililer, ABD'nin yalnızca bir yasakla ilerlemeye istekli olduğunu ve Rus ham petrolünün en büyük alıcısı olan Almanya'nın enerji ambargosu planlarını reddettiğini söyledi.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan üst düzey bir ABD'li yetkili, Reuters'e nihai bir karar verilmediğini, ancak "bu gerçekleşirse muhtemelen yalnızca ABD olacağını" söyledi.

Rusya günde yaklaşık 7 milyon varil ham petrol ve petrol ürünü ihraç ediyor.

Rusya, Berlin'in geçen ay tartışmalı yeni Nord Stream 2 boru hattının açılışını durdurma kararına cevaben Rusya'dan Almanya'ya boru hatlarından gaz akışını durdurabileceği konusunda uyardı.

Commonwealth Bank emtia analisti Vivek Dhar bir notta, Rus bankalarına yönelik yaptırımların ticaret finansmanını nasıl etkilediğine işaret ederek, "Piyasalar zaten Rus petrol ihracatında önemli bir kesintiyi fiyatlamış durumda" dedi.

Rusya'nın petrol ihracatının tamamı küresel piyasalardan bloke edilirse, analistler fiyatların varil başına 200 dolara fırlayabileceğini söylerken, Rusya başbakan yardımcısı petrolün 300 doların üzerine çıkabileceğini söyledi.

OPEC Genel Sekreteri Mohammad Barkindo, Houston'daki bir endüstri konferansında gazetecilere verdiği demeçte, "Şu anda dünyada 7 milyon varil ihracatın yerini alabilecek kapasite yok" dedi.

Avustralya'nın iki rafinerisi Viva Energy ve Ampol Ltd, Moskova'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından Rus ham petrolünü satın almayı bıraktıklarını söyledi.


Stoklar dünya çapında düşmeye devam ettikçe petrol arzı kesintileri yaşanıyor. Reuters tarafından ankete katılan beş analist, ortalama olarak ABD ham petrol stoklarının 4 Mart'a kadar olan haftada yaklaşık 800.000 varil azaldığını tahmin ediyor.

Anket, Salı günü bir endüstri grubu olan American Petroleum Institute ve Çarşamba günü ABD Enerji Enformasyon İdaresi'nin haftalık envanter raporlarından önce gerçekleştirildi.12 görüntüleme0 yorum
bottom of page