top of page

Petrol 3 günlük rotasından toparlandı, arz endişeleri bir miktar destek sunuyor

Petrol fiyatları Perşembe günü erken Asya ticaretinde yükseldi ve İran ve Rusya'daki potansiyel arz kesintileri arasında üç günlük bir kayıp serisini kırmaya çalışıyor, ancak ekonomik büyüme ve talebin zayıflamasına ilişkin korkular havayı sönük tutuyor.

Tüccarlar bu yıl talebi ciddi şekilde azaltabilecek bir ABD durgunluğundan daha fazla korkar hale geldikçe, ham petrol fiyatları son üç seansta 17 ayın en düşük seviyelerine geriledi . Bu, Federal Rezerv'in ekonomiye ilişkin bir uyarısının yanı sıra Çarşamba günü bir faiz oranı artışı ile sınırlandırıldı .

Ancak Rusya ve İran'daki olası arz kesintileri ve ABD stoklarındaki daha fazla sıkılaşma, ham petrol fiyatlarına bir miktar destek sağladı. Fed'in bir yıllık faiz artırım döngüsünün potansiyel olarak sona erdiğini bildirmesinin ardından dolardaki keskin düşüş de ham petrolü desteklerken, trader'lar büyük ölçüde indirimli piyasalara geri alım yaptı .

Brent petrol vadeli işlemleri %1,2 artışla varil başına 72,86 dolara yükselirken, Ham petrol WTI vadeli işlemleri %0,4 artışla 21:27 ET (01:27 GMT) itibarıyla %0,4 artışla 68,89 dolara yükseldi. Her iki sözleşme de hafta boyunca %8 ile %11 arasında düşüşle işlem görüyordu ve Aralık 2021'den bu yana en düşük seviyelerine yakındı.

İran, Körfez sularında bir hafta içinde ikinci bir petrol tankerine el koydu ve ABD hükümetinin, ülkenin 2019'dan bu yana bölgedeki gemilere yönelik son el koyma ve saldırılarını artırmasına kızdı.

Veriler, Hürmüz Boğazı'nın küresel petrol arzının yaklaşık beşte birini sağladığını ve bölgede kötüleşen gerilimlerin ciddi arz kesintilerine yol açtığını gösteriyor.

Kremlin'in Ukrayna'nın Başkan Vladimir Putin'in yaşamına yönelik bir girişimi olduğunu iddia ettiği Rusya'daki bir insansız hava aracı saldırısı, Moskova'nın misilleme yapma hakkı olduğunu söylemesinin ardından Rusya-Ukrayna savaşında potansiyel bir tırmanışa da yol açtı.

İki ülke arasındaki askeri gerilimlerde herhangi bir artış, 2022'de savaşın başlangıcında görülene benzer bir senaryo sunarak Rusya'nın ham petrol sevkiyatlarını kesintiye uğratabilir. Rus işgalinin ardından petrol fiyatları rekor seviyelere tırmanmıştı.

Küresel petrol arzı, OPEC üretim kesintisinin yürürlüğe girmesiyle birlikte Mayıs ayında daralacak. Ancak piyasalar, indirim beklentisiyle elde edilen kazançları büyük ölçüde tersine çevirdi.

Haftalık veriler, ABD petrol stoklarının yavaşlayarak da olsa azalmaya devam ettiğini gösterdi. Ancak benzin stoklarında beklenmedik bir artış, ülkedeki kötüleşen ekonomik koşullar arasında pompadaki talebin zayıf kaldığını gösterdi.

Ham petrol fiyatları, yavaşlayan ekonomik büyüme korkularıyla son haftalarda düştü ve bir dizi zayıf küresel imalat verisi bu görüşü destekledi. Piyasalar, yavaşlayan büyümenin bu yıl talepteki potansiyel toparlanmayı büyük ölçüde engelleyeceğinden korkuyor.5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page