top of page

Petrol 3 yılın zirvesinden çekildiPetrol, salı gününü Ekim 2018'den bu yana en yüksek seviyede kapattıktan sonra çarşamba yeniden düşüşe geçti

Petrol, ABD’de stokların düşmesiyle beraber Ekim ayından bu yana en yüksek seviyede günü kapattıktan sonra hafif bir gerileme kaydetti.


Vadeli kontratlar, Salı günü yüzde 1,6 yükseliş ile varil başına 75 dolara kadar tırmandı. ABD’de özel sektörün desteklediği Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) verilerine göre, ham petrol stokları geçen hafta 4 milyon varil azaldı.


Uluslararası Enerji Ajansının (IEA) haziran ayına ilişkin petrol piyasası raporuna göre, küresel ekonomideki güçlü büyüme, yeni tip koronavirüs salgınına yönelik aşılama çalışmalarının hızlanması ve kısıtlamaların hafifletilmesi petrol talebindeki toparlanmada itici güç olacak.


Rapora göre, küresel petrol arzı, geçen ay bir önceki aya göre 1 milyon 100 bin varil artışla günlük 95 milyon 590 bin varil seviyesinde gerçekleşti.


OPEC'in günlük ham petrol üretimi ise haziranda bir önceki aya göre yaklaşık 450 bin varil artışla 25 milyon 930 bin varile yükseldi.


Bu dönemde ham petrol dışındaki diğer konvansiyonel olmayan OPEC üretimi ise günlük 5 milyon 320 bin varil olarak kayıtlara geçti. Böylece, OPEC'in toplam petrol üretimi geçen ay günlük 31 milyon 250 bin varil olarak gerçekleşti.


Ağustos vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, yüzde 0,5 düşüşle varil başına 74,89 dolardan işlem görüyor.


Eylül vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, Salı günü yüzde 1,8 yükseldikten sonra yüzde 0,4 düşüşle varil başına 76,19 dolar seviyesinde bulunuyor.

13 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page