top of page

Petrol 7 yılın zirvesinden gerilediPetrol fiyatları, salı günü 7 yılın zirvesine ulaştıktan sonra gerileyerek yatay bir seyir halinde

Petrol fiyatları, OPEC+’ın anlaşmaya varamamasıyla salı günü 7 yılın zirvesine tırmandıktan sonra gerileyerek yatay bir seyir izliyor.


Batı Teksas Petrolü, salı günü yüzde 2'den fazla yükselişle 76,93 dolara ulaşarak 7 yılın zirvesine tırmandıktan sonra yüzde 2,4 düşüşle varil başına 74 doların altına geriledi.


Suudi Arabistan, Asya’da Hafif Arap petrolü için satış fiyatını varil başına 80 cent artırarak gösterge fiyatın 2,70 dolar üzerine çıkarmış oldu.


Birçok OPEC+ üyesi Ağustos ayından itibaren günlük 400 bin varillik bir üretim artışı konusunda anlaşmıştı ama Birleşik Arap Emirlikleri üretim kotalarının hesaplamasında kullanılan yöntemi değiştirerek günlük fazladan 700 bin varil üretmek istiyordu.


Anlaşmaya varılana kadar OPEC+ ülkeleri Ağustos ayında üretimi artıramayacak ve bu da piyasaların daha da sıkılaşmasına neden olabilir.


OPEC üyelerinden gelen yorumlara bakılırsa muhtemen anlaşmaya varacaklar gibi duruyor. Rusya da işlerin olduğu gibi gitmesinden memnun gibi. UBS Wealth Management Stratejisti Wayne Gordon

Ağustos vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, yüzde 0,1 yükselişle varil başına 73,46 dolardan işlem görüyor.


Eylül vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, 3 cent yükselerek varil başına 74,56 dolara geldi.

16 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page