top of page

Petrol, ABD borç anlaşması mücadeleleri ve OPEC+ görüşmelerindeki belirsizlikle düştü.

Petrol, ABD borç tavanı anlaşmasının uygulanabilirliğine ilişkin endişelerin piyasadaki risk iştahını yatıştırması ve büyük üreticilerden gelen karışık mesajların bu hafta sonu yapılacak toplantı öncesinde arz görünümünü gölgelemesiyle önceki kazanımlarını bırakarak Salı günü geriledi .

Brent ham petrol vadeli işlemleri Salı günü erken saatlerde %0,5 yükseldikten sonra 50 sent veya %0,7 düşerek 0453 GMT itibariyle varil başına 76,57 $'a geriledi.

ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü, Cuma günkü kapanışına göre %0,5 düşüşle 35 sent düşerek varil başına 72,32 $'a geriledi. ABD resmi tatili nedeniyle Pazartesi günü anlaşma yapılmadı.

Bazı aşırı sağcı Cumhuriyetçi milletvekilleri Pazartesi günü dünyanın en büyük petrol kullanıcısı olan ABD'deki borç tavanını yükseltecek bir anlaşmaya karşı çıkabileceklerini söylerken, Demokrat Başkan Joe Biden ve Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy anlaşmanın geçeceği konusunda iyimser kaldılar.

Biden ve McCarthy hafta sonu borç konusunda bir anlaşma yaptılar ve bölünmüş bir ABD Kongresi'ni, Hazine Bakanlığı'nın ülkenin finansal piyasaları bozabilecek mali yükümlülüklerini yerine getiremeyeceğini açıklayacağı 5 Haziran'dan önce geçirmesi gerekiyor.

Phillip Nova Piyasa Analisti Priyanka Sachdeva, "Cumhuriyetçilerin ve milletvekillerinin çelişkili açıklamaları, yatırımcıları büyük ölçüde geri çekilmeye yatırıyor" dedi.

Borç vadesi, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) ve OPEC+ olarak bilinen Rusya'nın da aralarında bulunduğu müttefiklerinin 4 Haziran'daki toplantısına neredeyse denk geliyor ve son dönemde fiyatlardaki düşüş nedeniyle üretim kesintilerini artırıp artırmayacaklarına ilişkin belirsizlik de baskı oluşturuyor. piyasada.

Fujitomi Securities Co Ltd analisti Toshitaka Tazawa, "Yatırımcılar dikkatlerini büyük petrol üreticilerinden karışık mesajlar geldiği için bu hafta sonu OPEC+ toplantısının sonucuna çevirdi" dedi.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Salman geçen hafta, OPEC+'ın üretimi kısabileceğine dair olası bir sinyal olarak, petrol fiyatlarının düşeceğine dair iddiaya giren açığa satış yapanları "dikkatli" olmaları konusunda uyardı.

Ancak, aralarında Başbakan Yardımcısı Alexander Novak'ın da bulunduğu Rus petrol yetkilileri ve kaynaklarının yorumları, dünyanın en büyük üçüncü petrol üreticisinin üretimi değiştirmeden bırakma eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Reuters'in hesaplamalarına göre, Nisan ayında Suudi Arabistan ve diğer OPEC+ üyeleri günde yaklaşık 1,2 milyon varil (bpd) petrol üretimi kesintisi daha açıklayarak OPEC+ tarafından yapılan toplam kesinti hacmini günde 3,66 milyon varile çıkardı.


Haitong Futures analistleri bir notta, "Nisan ayındaki gönüllü üretim kesintileri piyasayı hazırlıksız yakaladı. Bu sefer, yatırımcılar nihai karar açıklanmadan önce son derece temkinli davranıyor" dedi.

Bu hafta sonunda açıklanacak olan Çin imalat ve hizmet sektörü verileri de dünyanın en büyük petrol ithalatçısında yakıt talebinin toparlanmasına ilişkin ipuçları için incelenecek.


29 görüntüleme0 yorum
bottom of page