top of page

Petrol, ABD'de kapatılan boru hattının arz belirsizliğini artırmasıyla tırmanıyor

Petrol, kaynağı ABD'ye taşıyan önemli bir boru hattının kapalı kalması ve dünyanın en büyük ham petrol tüketicisindeki potansiyel sıkışık arza ilişkin endişeleri artırmasıyla Salı günü kazançlarını artırdı.

Brent ham petrol vadeli işlemleri 1.16 $ veya %1.5 artışla varil başına 79.15 $'a yükselirken, ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri 1.05 $ veya %1.4 artışla 74.22 $'a ulaştı.

Her iki kriter de bir önceki seansta %2'den fazla yükseldi.

ANZ Research analistleri Brian Martin ve Daniel Hynes, Salı günü müşterilere notta, "Arz tarafındaki sorunlar, zayıf talep endişelerini telafi ettiği için ham petrol yükseldi" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Cuma günü Rusya'nın üretimi kısabileceğini söylemesinden bu yana Rusya'nın petrol üretimine ilişkin endişeler arttı.

Alberta'dan Amerika Birleşik Devletleri'ne günde yaklaşık 620.000 varil Kanada ham petrolü sevk eden TC Energy (NYSE: TRP) Corp'un Keystone Boru Hattı'nın kapatılması, arzı sıkılaştırdı ve Cushing, Oklahoma, depolama merkezindeki stokların artma olasılığını artırdı . düşecek. Cushing ayrıca WTI ham petrol vadeli işlem sözleşmesi için teslimat noktasıdır.

Keystone, 7 Aralık'ta ABD'nin Kansas eyaletinde 14.000 varillik bir sızıntının bildirilmesinden bu yana kapalı kaldı. TC Energy, ham petrolü Midwest ve Körfez Kıyısı'ndaki rafinerilere taşıyan hattın yeniden başlatılması için bir zaman çizelgesi yayınlamadı.

Beklentiler, boru hattının kapanmasının ABD ham petrol stoklarının düşmesine neden olacağı yönünde. Reuters tarafından ankete katılan yedi analist, stokların ortalama olarak 9 Aralık'a kadar olan haftada 3,9 milyon varil düştüğünü tahmin ediyor.

Anket, Amerikan Petrol Enstitüsü'nün Salı günü ve ABD Enerji Bakanlığı'nın istatistik kolu olan Enerji Enformasyon İdaresi'nin Çarşamba günü açıklanacak raporları öncesinde yapıldı.

Dünyanın en büyük ikinci petrol kullanıcısı olan Çin'deki COVID-19 kısıtlamalarının gevşetilmesinin talebi artıracağına dair beklentiler de petrolün ilerlemesini destekledi.

Bank of America'dan (NYSE: BAC ) analistler, Çin'de başarılı bir ekonomik yeniden açılışın, ABD Merkez Bankası'nın faiz oranlarındaki artışlarına yönelik güvercin bir dönüşle birleştiğinde, yakıt talebini artırabileceğini ve Brent petrol fiyatlarını varil başına 90 doların üzerine çıkarabileceğini söyledi.

Çin, COVID testi gerekliliklerini gevşetmek ve insanların seyahat kayıtlarını COVID amacıyla izlemeyi durdurmak da dahil olmak üzere, geçtiğimiz hafta katı COVID kısıtlamalarından bazılarını kaldırdı.


Haitong Futures'tan analistler, "Kısıtlamaların kaldırılması, yurt içi ulaşım ve seyahat talebinin toparlanmasını kolaylaştıracak" dedi.

Ancak aynı zamanda, büyük Çin şehirlerinde artan COVID enfeksiyonlarının piyasa duyarlılığını hâlâ dizginlediği ve petrol fiyatlarına sağlam bir destek sağlamak için talebin toparlanmasına dair daha net sinyallere ihtiyaç olduğu konusunda da uyardılar.13 görüntüleme0 yorum
bottom of page