top of page

Petrol, ABD'deki resesyon korkuları üzerindeki ağır kayıpların ardından bir miktar destek buluyor

Petrol fiyatları Perşembe günü hafif yükseldi ve önceki iki seansta ABD'de resesyon korkusu ve OPEC üretim kesintilerinin etkisini azaltan Rus petrol ihracatındaki artıştan kaynaklanan ağır kayıpların ardından bir miktar destek buldu.
Brent ham petrolü 0252 GMT itibarıyla 25 sent veya %0,3 artışla varil başına 77,94 dolardan işlem görüyordu. ABD West Texas Intermediate ham petrolü 12 sent veya %0.2 artışla 74.42 dolardan işlem görüyor.
Petrol fiyatları Çarşamba günü neredeyse %4 düşerek, durgunluk korkularının ABD ham petrol stoklarında beklenenden daha büyük düşüşü gölgelemesiyle önceki seanstaki keskin kayıplarını genişletti .
Çarşamba gününün kapanışı itibariyle, Brent hafta için %4,9 düşerken, WTI %4,6 kaybetti.
OANDA analisti Edward Moya, "ABD ekonomik görünümüne çok fazla talep kaybı vurduğundan, 80$ seviyesinin altına düşmesinin ardından ham petrol fiyatları ağır kalmaya devam ediyor" dedi ve OPEC'in bu ayın başlarında üretimi kısmakta haklı olduğunu da sözlerine ekledi.
Moya, "Petrol bir zemin bulmaya çalışıyor ve biraz destek sağlayabilecek tek şey teknik satın alma" dedi.
ABD'de üretilen temel sermaye malları için yeni siparişler Mart ayında beklenenden daha fazla düştü ve sevkiyatlar düştü; bu, ekipmana yönelik azalan iş harcamalarının muhtemelen ilk çeyrekte ekonomik büyümeyi geri çektiğini gösteriyor.

OPEC'in Hindistan'ın petrol ithalatındaki payı, 2022/23'teki en yüksek hızda, daha ucuz Rus petrolü alımının artması ve Çin'in de Rusya'nın Ural petrolü alımını artırmasıyla en az 22 yılın en düşük seviyesine geriledi.
Moskova'nın üretimi kısma taahhüdüne rağmen, Nisan ayında Rusya'nın batı limanlarından petrol yüklemesi, günlük 2,4 milyon varilin üzerinde, 2019'dan bu yana en yüksek seviye olacak.13 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page