top of page

Petrol, ABD dolarının güçlenmesiyle düşüyor, Çin endişeleniyor; haftalık kazanca doğru gidiyoruz.

Petrol fiyatları, Çin'in yavaşlayan ekonomisinin sağlığına ilişkin korkuların ve ABD dolarının güçlenmesinin, Suudi Arabistan'ın önde gelen üreticilerinden gelen arz kesintilerinin tetiklediği kazanımları ortadan kaldırmasıyla, bu haftaki 10 ayın en yüksek seviyelerinden gerilemesini Cuma günü sürdürdü. ve Rusya.

Brent ham vadeli işlemleri GMT 03:55 itibarıyla varil başına 51 sent veya %0,6 düşüşle 89,41 dolara gerilerken, ABD Batı Teksas Orta ham petrol (WTI) vadeli işlemleri 58 sent veya %0,7 düşüşle 86,29 dolara geriledi.

Her iki gösterge de, Suudi Arabistan ve Rusya'nın gönüllü arz kesintilerini yıl sonuna kadar uzatmasının ardından talebin zirve yaptığı kış mevsiminde olası kıtlıklara ilişkin endişeler nedeniyle bu hafta başında 10 ayın en yüksek seviyelerine ulaştı.

Phillip Nova'nın kıdemli piyasa analisti Priyanka Sachdeva, bu yükseliş sinyallerine rağmen Çin'deki inişli çıkışlı toparlanmanın ve güçlü ABD dolarının fiyatlar üzerinde baskı yarattığını söyledi.

Yatırımcılar ABD faiz oranlarının 20 yılın en yüksek seviyelerinde kalmasını bekliyor ve bu da doların serbest kalmasına neden olarak diğer para birimlerinden ham petrol alımını daha pahalı hale getiriyor.

ABD doları endeksi Cuma günü altı ayın zirvesinin hemen yakınındaydı.

Nomura Securities kıdemli ekonomisti Tatsufumi Okoshi, "Yatırımcılar, Suudi Arabistan ve Rusya'daki uzun süreli üretim kesintilerinin ardından arzın sıkılacağına dair endişelerin yol açtığı son yükselişin ardından kar elde etti" dedi.

"Piyasa, düşük arz haberlerini hesaba kattı ve yükseliş için özellikle Çin'de daha güçlü küresel talebin açık işaretlerine ihtiyaç duyacak" dedi ve yatırımcıların fikir birliğinin, Pekin'in teşvikinin şu ana kadar arz seviyesini yükseltmede başarısız olduğu yönünde olduğunu belirtti. ekonomi.

Perşembe günkü veriler, Çin'in genel ihracat ve ithalatının Ağustos ayında düştüğünü gösterdi; zira yurt dışı talebin azalması ve zayıf tüketici harcamalarının çifte baskısı, dünyanın ikinci büyük ekonomisindeki işletmeleri sıktı.

Ancak rafinerilerin yakıt ihracatından daha yüksek kar elde etmek için stok oluşturması ve işlemeyi artırmasıyla Çin'in ham ithalatı geçen ay %30,9 arttı.

{{8849|ABD ham petrol stoklarında beklenenden fazla düşüş, petrol fiyatlarına sınırlı destek sağladı.

Enerji Bilgi İdaresi'nin Perşembe günü yayınladığı verilere göre, petrol rafinerilerinin küresel enerji talebini karşılamak için yüksek oranlarda çalışması nedeniyle ABD ham petrol stokları üst üste dördüncü haftada düştü; stoklar geçen ay %6'dan fazla düştü.

Ham stoklar, analistlerin beklediği 2,1 milyon varillik düşüşün üç katına çıkarak 6,3 milyon varil düştü.


Reuters'in kaynakların verilerine dayanarak yaptığı hesaplamalara göre, tedarik kesintilerini sürdürme taahhüdüne rağmen Rusya'nın Eylül ayında petrol ihracatını artırmasının beklendiği, Rus rafinerilerinin sezonluk bakıma başlamasının da fiyat artışlarını sınırladığı görülüyor.

Hafta boyunca Brent ve WTI hala yaklaşık %1'lik kazanç yolunda ilerliyordu.


7 görüntüleme0 yorum
bottom of page