top of page

Petrol, ABD ham petrolünün çekilmesi ve Irak'ın arz riskleriyle yükseldi

LONDRA (Reuters) - ABD ham petrol stoklarındaki sürpriz düşüşün ve Irak'ın Kürdistan bölgesinden yapılan ihracatın durmasının Rus arzında beklenenden daha az kesintiyi dengelemesiyle petrol fiyatları Perşembe günü yükseldi .

Brent ham petrol vadeli işlemleri 49 sent veya %0,63 artışla 78,77 ABD dolarına yükselirken, West Texas Intermediate ham petrolü 58 sent veya %0,79 artışla 73,55 ABD dolarına yükseldi.

Enerji Enformasyon İdaresi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD ham petrol stoklarının 24 Mart haftasında beklenmedik bir şekilde iki yılın en düşük seviyesine gerilediğini söyledi. [ÇED/G]

Ham petrol stoklarındaki 7,5 milyon varillik düşüş, analistlerin Reuters anketindeki 100.000 varillik artış beklentisiyle karşılaştırıldı.

Irak'ın kuzey bölgesinden yapılan ihracat durmaya devam ederken daha fazla destek geldi.

Şirketten yapılan açıklamalara göre, kuzey Irak boru hattının durmasının ardından üreticiler, kuzey Irak'ın yarı özerk Kürdistan bölgesindeki birkaç petrol sahasını kapattı veya üretimi azalttı ve ufukta daha fazla kesinti yaşandı.

Ancak Citi analistleri Perşembe günü, petrol fiyatlarındaki Kürdistan-Irak priminin beklenenden daha erken kaybolabileceğini söyledi.

Citi, boru hattı akışının günde yaklaşık 200.000 varil (bpd) artabileceğini tahmin ederek, "Irak'ın iç politikasındaki değişiklikler çok yakında kalıcı bir siyasi çözüme yol açabilir" dedi.

Bu faktörler, Mart ayının ilk üç haftasında Rus ham petrol üretiminde beklenenden daha düşük bir kesintinin ardından düşüş eğilimini dengeledi.

Verilere aşina kaynaklar Reuters'e verdiği demeçte, günlük 300.000 varillik üretim düşüşünün, günde 500.000 varillik hedeflenen kesintilerle veya Rusya üretiminin yaklaşık %5'i ile karşılaştırıldığında düştüğünü söyledi.

Geleceğe bakıldığında, piyasalar Cuma günü açıklanacak ABD harcamaları ve enflasyon verilerini ve bunun ABD dolarının değeri üzerindeki etkisini takip edecek.

UBS Perşembe günü yayınladığı bir notta, "Petrol fiyatlarının kısa vadede dalgalı kalabileceğini düşünürken, Çin ham petrol ithalatının artmasının ve Rusya'daki üretimin düşmesinin önümüzdeki çeyreklerde fiyatları yükseltmesini bekliyoruz." dedi.


Devlet enerji devi PetroChina Perşembe günü yaptığı açıklamada, Çin'in bu yılki rafine yakıt tüketiminin 2019'daki COVID öncesi seviyelere göre %3 artacağını söyledi.

FGE analistleri bir notta, "Her şey beklendiği gibi giderse ve bir durgunluktan kaçınmayı başarırsak, petrol fiyatları önümüzdeki aylarda 75-85 $/varil civarında seyredecek" dedi.8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page