top of page

Petrol ABD ham petrol stok oluşumuyla geriledi, arz endişeleri kayıpları sınırlıyor

-Endüstri verilerinin ABD ham petrol stoklarının beklenenden fazla arttığını göstermesinin ardından petrol fiyatları Çarşamba günü geriledi , ancak kayıplar arz endişeleriyle sınırlandı. Aralık ayı için Brent ham petrol vadeli işlemleri, bir önceki seansta 26 sent yükseldikten sonra, 72 sent veya %0,8 düşerek 0330 GMT'ye kadar varil başına 92,80 dolara geriledi.

Aralık ayı için ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrol vadeli işlemleri 48 sent veya %0.6 düşüşle 84.84$'a düşerek önceki seansın kazancını tersine çevirdi.

ANZ Research analistleri bir notta, "Küresel bir ekonomik yavaşlama ve daha sıkı para politikası beklentisi, son haftalarda arz kesintileri hayaletinden daha ağır basıyor." Dedi.

Bir endüstri grubu olan Amerikan Petrol Enstitüsü'nün rakamlarına dayanan piyasa kaynaklarına göre, ABD ham petrol stokları 21 Ekim'de sona eren haftada yaklaşık 4,5 milyon varil arttı.

Bu, Reuters'in anket yaptığı ve ortalama olarak yaklaşık 200.000 varillik bir artış bekleyen beş analistin beklentilerinin üzerindeydi.

Ham petrol stoklarındaki artış, talebi azaltacak küresel bir durgunluk korkularını güçlendirirken, devam eden arz kısıtlamaları fiyatların dar bir aralıkta işlem görmesini sağladı.

SPI Asset Management'ın yönetici ortağı Stephen Innes Reuters'e verdiği demeçte, "OPEC'in Kasım ayından itibaren geçerli olacak üretim kesintileri ve Aralık ayından itibaren Rus petrolüne uygulanacak yeni AB yaptırımları (fiyatlar açısından) olumlu olmalı" dedi.

Son oturumlardaki geniş WTI-Brent yayılımıyla ilgili olarak Innes, WTI alıcılarının 8 Kasım'daki ABD ara seçimleri öncesinde Başkan Joe Biden'ın daha fazla müdahalesini beklediklerini de sözlerine ekledi.

Biden, geçen hafta, yüksek benzin fiyatlarını düşürmeye çalışırken ülkenin acil petrol rezervinden elde edilen rekor salımının geri kalanını yıl sonuna kadar satmayı planladığını duyurdu.

Çarşamba günü daha güçlü bir dolar da piyasada baskı yarattı. Doların altı ana akran karşısındaki değerini ölçen dolar endeksi 0330 GMT itibariyle 110.98'e yükseldi.

Daha güçlü bir dolar, ham petrolü diğer para birimlerine sahip olanlar için daha pahalı hale getirdiği için petrol talebini azaltır.

Beyaz Saray, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) ve birlikte OPEC+ olarak adlandırılan Rusya liderliğindeki müttefiklerinin yakın tarihli kararından hareketle, Salı günü Suudi Arabistan'ın Rusya ile savaşında Ukrayna'ya yardım etme hareketlerini memnuniyetle karşıladı. .


Yüksek enflasyon nedeniyle eleştirilen Biden, Suudilerin Rusya ile uyum sağlamanın ve ham arzı azaltmayı kabul etmenin sonuçlarıyla karşılaşacağı konusunda uyardı.

Bu arada, hükümetin Enerji Bilgi İdaresi'nden resmi ABD stok verileri Çarşamba günü 1430 GMT'de açıklanacak.7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page