top of page

Petrol, ABD ham petrol stoklarındaki beklenenden düşük artışla yükseldi

Petrol Çarşamba günü, sanayi verilerinin ABD petrol stoklarının beklenenden daha az büyüdüğünü göstermesi ve ABD'nin ülkenin petrol üretimi büyümesine ilişkin tahminlerini keskin bir şekilde düşürerek potansiyel arz fazlasına ilişkin endişeleri hafifletmesinin ardından art arda üçüncü günde de yükseliş kaydetti.

Brent ham vadeli işlemleri GMT 04:17 itibarıyla 16 sent veya %0,2 artışla varil başına 78,75 dolara yükselirken, ABD Batı Teksas Orta ham petrolü 20 sent veya %0,3 artışla 73,51 dolara yükseldi.

Amerikan Petrol Enstitüsü'nün rakamları, ABD ham petrol stoklarının 2 Şubat'a kadar olan haftada 670.000 varil arttığını gösterdi; bu, Reuters anketine katılan analistlerin 1,9 milyon varil artış yönündeki tahminlerinin oldukça altındaydı.

ABD hükümetinin petrol stoklarına ilişkin haftalık verileri Çarşamba günü ilerleyen saatlerde açıklanacak. [ÇED/S]

ABD Enerji Bilgi İdaresi (EIA) Salı günü, 2024 yılı için yurt içi petrol üretimi büyümesine ilişkin öngörüsünü günde 120.000 varil (bpd) azaltarak günde 170.000 varile düşürdü; bu, geçen yılın günlük 1,02 milyon varillik üretim artışından oldukça düşük.

EIA ayrıca ABD üretiminin Şubat 2025'e kadar Aralık 2023 rekoru olan günde 13,3 milyon varilden (bpd) fazla olmayacağını tahmin ediyor.

Haitong Futures analistleri bir notta, görünümün petrol piyasasının 2024'te dengeleneceği yönündeki durumu güçlendirdiğini belirterek, petrol fiyatlarının mevcut seviyeler civarında 10 dolar aralığında kalmasını beklediklerini ekledi.

Bu arada ABD'li, Katarlı ve Mısırlı arabulucular, Filistinli grubun çatışmalara uzun süre ara verilmesi ve rehinelerin serbest bırakılması yönündeki teklife yanıt vermesinin ardından İsrail ile Hamas arasındaki Gazze'ye yönelik ateşkes planı konusundaki görüş ayrılıklarını ortadan kaldırmak için diplomatik bir hamle hazırladı.

Tüccarlar Orta Doğu'daki durumu, özellikle de İran destekli Husi isyancılarının kritik öneme sahip Kızıldeniz'de gemi taşımacılığına yönelik saldırılarını yakından takip ediyor; bu saldırılar, Asya ile Avrupa arasındaki en hızlı deniz yolu olan ve yaklaşık 12 kilometrelik Süveyş Kanalı'ndaki trafiği sekteye uğrattı. Küresel petrol ticaretinin yüzdesi.

Husiler Salı günü Kızıldeniz'deki iki gemiye füze attıklarını ve gemilere zarar verdiklerini söyledi.

ING analistleri Warren Patterson ve Ewa Manthey bir notta, "Artan jeopolitik risk göz önüne alındığında, sınırlı ticaret ve risk priminin olmayışı bazılarını şaşırtabilir." dedi.


"Kızıldeniz'deki gelişmelerin bir sonucu olarak ticaret akışında kesintiler görsek de bunun sonucunda petrol üretiminin değişmediğini hatırlamak önemli."

Guyana'daki tüm petrol üretimini kontrol eden Exxon Mobil (NYSE: XOM ) liderliğindeki konsorsiyum, petrol arzını güçlendiriyor ve Güney Amerika ülkesinde 2023'ün sonlarında günde yaklaşık 400.000 varilden bu yana günde yaklaşık 645.000 varil pompalıyor.
8 görüntüleme0 yorum

Комментарии


bottom of page