top of page

Petrol, ABD hisselerindeki artışla galibiyet serisini sonlandırmaya hazırlanıyor.

stok artısının ardından talebin düşük olmasına ilişkin endişelerin Orta Doğu'daki gerilimler nedeniyle küresel ticarette yaşanan aksamalara ağır basması nedeniyle üç günlük yükseliş serisini kırma yolunda ilerliyordu .

Brent ham vadeli işlemleri GMT 03:03 itibariyle 22 sent veya %0,3 düşüşle varil başına 79,48 dolara gerilerken, ABD Batı Teksas Orta ham petrolü yine 22 sent veya %0,3 düşüşle varil başına 74 $ seviyesinde yer aldı.

Yatırımcıların, büyük deniz taşımacılığı şirketlerinin Kızıldeniz rotasından uzak durmayı tercih etmesi ve daha uzun yolculukların nakliye ve sigorta maliyetlerini artırması nedeniyle ticaretin aksamasından endişe duymasıyla, Çarşamba günü her iki gösterge de art arda üçüncü seansta yükselişle kapandı.

NLI Araştırma Enstitüsü kıdemli ekonomisti Tsuyoshi Ueno, "Kızıldeniz üzerindeki etkinin, Hürmüz Boğazı'na yayılmadığı sürece petrol üzerinde sınırlı görülmesi nedeniyle piyasanın odağı, durgun küresel talebe geri döndü." dedi.

"ABD ham stoklarındaki artış ve rekor düzeyde yurt içi petrol üretimi de baskıyı artırdı" dedi.

ABD Enerji Bilgi İdaresi (EIA) Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD ham stoklarının haftada 2,9 milyon varil artarak 15 Aralık'ta 443,7 milyon varile yükseldiğini bildirdi. Bu rakam, analistlerin Reuters anketindeki 2,3 milyon varil düşüş beklentisine karşılık geldi.

EIA ayrıca ABD ham üretiminin, önceki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 13,2 milyon varilden geçen hafta günde 13,3 milyon varile (bpd) rekor seviyeye yükseldiğini söyledi.

Nakliye açısından dünya trafiğinin yaklaşık %12'si Kızıldeniz'den ve Süveyş Kanalı'ndan geçmektedir. Ancak analistler, Orta Doğu ham petrolünün büyük kısmının Hürmüz Boğazı üzerinden ihraç edilmesi nedeniyle petrol arzı üzerindeki etkinin şu ana kadar sınırlı olduğunu söyledi.

Ortaklardan Naohiro Niimura, "OPEC+ tarafından bu yıl ek üretim kesintisi olmayacağından, temel ekonomik istatistiklere ve ABD dolarının bunlara tepkisine odaklanıldığında petrol fiyatları muhtemelen yıl sonuna kadar aynı aralıkta kalacak" dedi. Piyasa Riski Danışmanlığı, bir araştırma ve danışmanlık firmasıdır.


WTI'nin bu ay 70 ila 75 dolar arasında işlem göreceğini tahmin etti.

Deniz yoluyla taşınan Rus petrolüne tavan fiyat uygulayan ABD liderliğindeki koalisyon, Çarşamba günü, Hazine Bakanlığı'nın Rus ihracatçılarının tavan fiyatını aşmasını zorlaştıracağını söylediği uyumluluk rejiminde değişiklikler yaptığını duyurdu.

12 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page