top of page

Petrol, ABD liderlerinin geçici borç anlaşması imzalamasının ardından yükseldi

-Petrol fiyatları, ABD liderlerinin muhtemelen dünyanın en büyük ekonomisi ve petrol tüketicisinin temerrüde düşmesini önleyen geçici bir borç tavanı anlaşmasına varmasının ardından yükseldi, ancak daha fazla faiz artırımına ilişkin endişeler kazançları sınırladı.

Brent ham petrol vadeli işlemleri 66 sent veya %0.9 artışla 77.61 $'a yükselirken, ABD West Texas Intermediate ham petrolü 75 sent veya %1 artışla 73.42 $ seviyesinde yer aldı. İngiltere ve ABD tatilleri nedeniyle ticaretin Pazartesi günü durgun olması bekleniyor.

ABD Başkanı Joe Biden ve Meclis Başkanı Kevin McCarthy Cumartesi günü, 31.4 trilyon dolarlık borç tavanını askıya alan ve önümüzdeki iki yıl için hükümet harcamalarını sınırlayan bir prensip anlaşmasını sonuçlandırdı. Her iki lider de Pazar günü Demokrat ve Cumhuriyetçi parti üyelerinin anlaşmayı desteklemek için oy kullanacaklarına olan güvenini dile getirdi.

Anlaşmaya varmak ve ABD borcunun temerrüde düşmesinden kaçınmaya yaklaşmak, yatırımcıların emtia gibi daha riskli varlıklara olan iştahını tazeledi.

CMC Markets analisti Tina Teng, "Geçici borç anlaşması, ham petrol de dahil olmak üzere riskli varlıklarda bir rahatlama rallisi sundu" dedi.

Geçen hafta, Brent ve WTI %1'den fazla yükselerek ikinci haftasını kazandı.

ABD borç tavanı müzakerelerinin ilerleme göstermesi ve Suudi enerji bakanı Abdülaziz bin Salman'ın acıya "dikkat etmek" için petrol fiyatlarının düşeceğine dair iddiaya giren açığa satış yapanları uyarmasının ardından fiyatlar yükseldi.

Bin Salman'ın uyarısı, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) ve OPEC+ olarak bilinen Rusya dahil müttefiklerinin 4 Haziran'da bir araya geldiklerinde üretimi daha da kısabileceklerinin bir işareti olarak görüldü.

Ancak, aralarında Başbakan Yardımcısı Alexander Novak'ın da bulunduğu Rus petrol yetkilileri ve kaynaklarının yorumları, dünyanın en büyük üçüncü petrol üreticisinin üretimi değiştirmeden bırakma eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Analistler, borç anlaşmasından kaynaklanan petrol fiyatlarındaki artışın kısa ömürlü olduğunu düşünüyor.

IG'nin Sidney merkezli analisti Tony Sycamore, tercih ettikleri enflasyon ölçütünün Nisan için beklenenden fazla artmasının ardından ABD Merkez Bankası'nın Haziran'da faiz oranlarını artırma şansının daha yüksek olması nedeniyle rallinin sürdürülebilirliğinin sorgulanabilir olduğunu söyledi.

"Daha yüksek ABD oranları, ham petrol talebi için bir ters rüzgardır" diye ekledi.

Yatırımcılar, ekonomik büyüme ve petrol talebine ilişkin sinyaller için bu hafta dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin'deki imalat ve hizmet verilerini ve Cuma günü ABD tarım dışı istihdam verilerini bekliyor olacak.


Teng, Çin'deki inişli çıkışlı ekonomik toparlanmanın petrol piyasaları üzerinde baskı oluşturduğunu söyledi.

Dünyanın en büyük üreticisi olan ABD'deki gelecekteki petrol üretimi artışı da, enerji firmalarının kuleleri dördüncü haftasında kesmesiyle yavaşlayabilir. Enerji hizmetleri firması Baker Hughes Co Cuma günkü haftalık raporunda, faaliyette olan petrol kuyusu sayısının geçen hafta beş düşüşle 570'e düşerek Mayıs 2022'den bu yana en düşük seviyeye gerilediğini söyledi.


8 görüntüleme0 yorum
bottom of page