top of page

Petrol, ABD Merkez Bankası'nın faiz kararı öncesi yüzde 1'den fazla düştü

Petrol fiyatları, yatırımcıların merkez bankasının daha fazla faiz artırımına olan iştahını ölçmeye çalışması ve Çin'in yakıt talebindeki büyüme ve Rusya'nın artan ham petrol arzına ilişkin endişelerin piyasaya baskı yapmasıyla ABD Merkez Bankası toplantısı öncesinde Pazartesi günü düştü.

Brent ham vadeli işlemleri 97 sent veya %1.3 düşüşle 0437 GMT itibariyle varil başına 73.82 dolara geriledi. ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü de %1,3 düşüşle varil başına 69,24 dolardan işlem gördü.

Hayal kırıklığı yaratan Çin ekonomik verilerinin, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısındaki talep artışına ilişkin endişeleri artırması ve Temmuz ayında üretimi günde 1 milyon varil (bpd) azaltma sözü veren Suudi Arabistan'ın fiyatlarındaki artışı dengelemesiyle, her iki kriter de geçtiğimiz hafta üst üste ikinci haftalık düşüşünü kaydetti. .

Bank of America (NYSE: BAC) Global Research'ten Francisco Blanch bir notta, "Petrol fiyatları iki karşıt güç, parasal daralmaya işaret eden aşağı yönlü varlık dağıtıcıları ve 2Y23'te daha düşük stoklar bekleyen petrol spekülatörleri arasındaki çatışmaya yakalandı." dedi.

Blanch, "Petrol fiyatları, Fed para arzını rahatlatana kadar yükselmek için mücadele ederken, aşağı yönlü dağıtıcılar şimdilik üstünlüğü koruyacak" dedi. Banka, Brent ham petrolünün 2023'te varil başına ortalama 80 dolar olmasını bekliyor.

Fed'in faiz artırımları doları güçlendirdi, dolar cinsinden emtiaları diğer para birimleri sahipleri için daha pahalı hale getirdi ve fiyatlar üzerinde baskı oluşturdu.

Çoğu piyasa katılımcısı, ABD merkez bankasının Çarşamba günü iki günlük para politikası toplantısını tamamladığında faiz oranlarını değiştirmemesini bekliyor.

Morgan Stanley (NYSE: MS ) ekonomisti Seth Carpenter , "ABD'de yumuşak iniş çağrımızı sürdürüyoruz, ancak büyüme yavaşlamazsa ve bankacılık sistemindeki fonlama baskıları riskleri aşağı yönlü tutmaya devam ederse politika daha da sıkılaşabilir" dedi. bir notta.

Blanch, arz tarafında, Suudi Arabistan'ın geçtiğimiz yıl petrol üretimini dört kez kısmasına rağmen, yaptırımların üretim üzerinde daha az etkiye sahip olacak şekilde tasarlanması nedeniyle Rusya'nın arzının durduğunu söyledi.

Rusya'nın Çin ve Hindistan'a yaptığı petrol ihracatı, Avrupa Birliği'nin Aralık ayı başında başlayan ambargosuna ve Yediler Grubu'nun tavan fiyat mekanizmasına rağmen arttı.


Goldman Sachs (NYSE: GS ), Rusya ve İran'dan gelen arzın beklenenden yüksek olmasıyla ilgili petrol fiyatı tahminlerini düşürdü ve iki üretici ve Venezuela için 2024 arz tahminlerini günde toplam 800.000 varil artırdı.

Bankanın Aralık ayı ham petrol fiyat tahmini Brent için 95 dolardan 86 dolara, WTI için 89 dolardan 81 dolara düştü.
5 görüntüleme0 yorum

תגובות


bottom of page